Bulgaristan’da otobüs kazası: 12'si çocuk 46 kişi yanarak öldü

Başkent Sofya’nın batısında, Kuzey Makedonya plakalı bir yolcu otobüsünün alev alması sonucu, ilk belirlemelere göre en az 46 kişi yanarak öldü.


Yetkililer, Bulgaristan'ın batısında bir otobüsün kaza yapıp alev alması sonucu 12'si çocuk en az 46 kişinin öldüğünü söyledi.

Otobüs Kuzey Makedonya'da kayıtlıydı ve içindekilerin çoğu Türkiye'den İstanbul'a seyahatten dönen turistlerdi.

Başkent Sofya'nın güneybatısındaki bir otoyolda yerel saatle 02:00 (00:00 GMT) sularında bir bariyere çarptı.

Otobüsten kaçan 7 kişi yanıklarla hastaneye kaldırıldı.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Boyko Rashkov "korkunç sahneyi" ziyaret etti ve hayatta kalanların fena halde yandığını söyledi.

Felaketin nedeni hemen belli değildi. Bulgar yetkililer, otobüsün otoyoldan nasıl saptığını ve çarpma bariyerinin 50 metrelik bir bölümünü nasıl parçaladığını anlattı, ancak bunun alev almadan önce mi sonra mı olduğu belli değildi.Olay sonrası görüntüler, bariyerin kesildiği yolun bir bölümünü gösterdi. Kazaya başka araç karışmadı.

Yakındaki Pernik köyünün belediye başkanı, otoyolun o bölümde kötü durumda olduğunu ve bölgede sık sık kazaların meydana geldiğini söyledi.

Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani gazetecilere verdiği demeçte, teknik direktör partisinin İstanbul'a bir hafta sonu tatil gezisinden başkent Üsküp'e döndüğünü söyledi.

Bulgar basını, otobüsün dört otobüsten oluşan bir konvoyun parçası olarak seyahat ettiğini ve kazadan yaklaşık bir saat önce Sofya yakınlarındaki bir benzin istasyonunda durduğunu söyledi. Diğer otobüsler ise sağ salim Kuzey Makedonya'ya döndü.

Bir müfettiş, otoyolda alev alan Kuzey Makedonya plakalı bir otobüsün enkazının fotoğrafını çekiyor

Kazada otoyol bariyerinin bir kısmı yıkıldı.

Kurbanların isimleri henüz resmi olarak açıklanmadı, ancak yetkililer aralarında çocukların ve 20 ila 30 yaş arasındaki gençlerin de bulunduğunu söyledi.

Makedon televizyon kanalı Alsat, otobüste yolcu olduğunu söylediği isimlerin listesini yayınladı. Arnavutluk dışişleri bakanının yorumları, yolcuların hepsinin olmasa da çoğunun Kuzey Makedonyalı etnik Arnavutlar olduğunu gösteriyor.

Daha önce, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev hayatta kalanlardan biriyle konuştuğunu ve kendisine bir patlama sesi onları uyandırdığında yolcuların uyuduğunu söylediğini söyledi.

Zaev gazetecilere verdiği demeçte, "O ve hayatta kalan diğer altı kişi otobüsün camlarını kırdı ve kaçmayı ve kendilerini kurtarmayı başardılar" dedi.

Otobüs, Avrupa'da geziler düzenleyen bir seyahat şirketi olan Besa Trans'a aitti.

Geçen hafta Besa Trans ile Türkiye'ye seyahat eden kişilerin yakınları, kazanın ardından saatler içinde firmanın Üsküp'teki ofisinin önünde toplanarak endişeyle bilgi aradı.

Dzelal Bakiu Makedon başkentinde gazetecilere verdiği demeçte, yeğeni için endişelendiğini ve kazayı öğrendiğinden beri kendisinden haber almadığını söyledi. Seyahat acentesi ile iletişime geçmeye çalıştı ancak herhangi bir bilgi alamadı.

Bulgaristan'ın geçici Başbakanı Stefan Yanev olayı "büyük bir trajedi" olarak nitelendirdi.

Kaza alanını ziyaret ederken gazetecilere verdiği demeçte, "Bu trajik olaydan dersler çıkaracağımızı ve gelecekte bu tür olayları önleyebileceğimizi umalım" dedi.

Salı günkü Struma otoyolunda meydana gelen olayın mahallinin etrafındaki alan şimdi kapatıldı. Olay yerinden çekilen görüntülerde, alevler içinde kalan yanmış araç görülüyor.

Soruşturma servis şefi Borislav Sarafov, "sürücü tarafından yapılan insan hatası veya teknik bir arıza, kazanın ilk iki versiyonudur" dedi.

Kaza yerini gösteren Bulgaristan haritası.
(BBC Türkçe/AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz