CHP Eski Ümraniye Gençlik Başkanı'na cinsel saldırıdan beraat

Dudullu Tepesi'nde 12 Mart 2020'de aynı partiden 20 yaşındaki D.A.'ya cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan eski CHP Ümraniye Gençlik Kolları Başkanı G.Ö.A.'nın aklanmasına karar verildi.


Anadolu 25. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık G.Ö.A. katılmadı. Duruşmada müşteki D.A. ve avukatı Orkun Can Kumkuoğlu yer aldı.

Sanık avukatı esas hakkındaki mütalaada talep edildiği gibi müvekkilinin beraat etmesini talep etti.

Müşteki D.A. ise "Mütalaayı kesinlikle kabul etmiyorum, sanığın cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

'Sanığa suç atmaları beklenemez'

Söz alan Avukat Orkun Can Kumkuoğlu da mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, "Müşteki ve arkadaşları partiden ayrılmışlar, istifalarını vermişlerdir. Herhangi bir siyasi beklentileri yoktur. Sanığa suç atmaları beklenemez. Müvekkil ilk aşamada ailesi tarafından olayın duyulmasını istemediği için şikayetçi olmamış, olay olmammış gibi davranmaya çalışmıştır" dedi.

Sanığın üzerine atılı suçu işlediğini belirten Avukat Kumkuoğlu, sanık G.Ö.A.'nın cezalandırılmasını istedi.

Beraat kararının gerekçesi

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık G.Ö.A.'nın suçu işlediğine dair yeterli, her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edemediğinden "Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı" suçundan beraat etmesine karar verdi.

'Şoktayız'

Duruşmanın ardından açıklama yapan D.A.'nın avukatı Orkun Can Kumkuoğlu "Şoktayız. Beklediğimiz bir karar değildi. Dosyaya sunamadığımız tek delil, olayın kamera görüntüsü. Delil yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme nasıl bir delil bekliyordu bilmiyorum. Bu öyle bir karar ki, sokaktaki hiçbir kadın güvende değil. Bundan fazla bir delil de sunulamaz. Biz bu zamana kadar sustuk. Kesinlikle siyaset yapmıyoruz, umurumuzda da değil. İstinaf başvurusundan ümitliyim. Bir hukukçu olarak ümitli olmak zorundayım. Kaygılıyım ülkenin kadınları için. Bu kadar cesur ve onurlu bir kızın gururunun böyle kırıldığı için utanıyorum. Bir hukukçu olarak adliyeden de yargı sisteminde de utanıyorum" diye konuştu. Halk TV)

Yorumlar:

Yorum Yaz