16 yaşındaki kıza 10 yaşından beri istismarda bulunan imama 30 yıl hapis

Elazığ'da çocuğa cinsel istismar suçuyla yargılanan cami imamı Halit Karakaya 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Elazığ'da cami imamlığı yapan 51 yaşındaki Halit Karakaya,’‘Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlamasıyla yargılandığı davada 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.Karakaya, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gazete Duvar'dan Ardıl Batmaz'ın haberine göre; Davayı ‘bu tür eylemlerin bir daha yaşanmaması ve tüm kadınların kendini güvende hissedebilmesi için verilmiş bir mücadele’ olarak tanımlayan ailenin avukatı Ali Aslan Emre, “Bu mücadele sanığın işlediği suçlardan 30 yıl ceza alması ile nihayete ermiş, verilen mücadele anlamlı kılınmıştır. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan basın mensuplarına, siyasi partilerin kadın kollarına, UCİM avukatlarına teşekkür ederim” diye konuştu. Emre, imamın çocuğu yaklaşık 7 yıl istismar ettiği ve yaşananların kısa süre önce ortaya çıktığını belirtti.

Avukat Emre, “Duruşmada iddia makamı tutuksuz yargılanan sanığın cezalandırılmasını ve tutuklanması talep etti. Sanığın, tüm tanık ve mağdur beyanlarına rağmen suçsuz olduğunu iddia etmesine rağmen dosyaya yansıyan deliller suçun sabit olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Sanığın eylemleri mağdur beyanlarındaki tutarlı ve çelişmeyen beyanlara göre istismar şeklindedir. Bu süreçte aile ve mağdur psikolojik anlamda oldukça yıpranmıştır. Ancak bu haklı mücadelemizin bu şekilde nihayete ermesi, gerek aileyi gerekse de mağdurları bir nebze rahatlatmıştır” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Halit Karakaya’nın, anne N.S’ye “çocuğunu öldürürüm” diyerek tecavüz ettiği, sonrasında ise 16 yaşındaki kızı Y.S.’yi 6 yıl boyunca cinsel istismara maruz bıraktığı iddia edilmişti. Söz konusu iddiaların ardından cinsel istismar sanığı Halit Karakaya, Elazığ Valiliği tarafından açığa alınmış ve hakkında yürütülen soruşturmanın ardından emekli edilmişti. 22 Haziran’da yapılan ilk duruşmada Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na tanık sıfatıyla ifade veren 25 yaşındaki M.A. ve mahkemede müşteki sıfatıyla ifade veren 23 yaşındaki S.K. da taciz edildiklerini iddia etmişti.

Yorumlar:

Yorum Yaz