Yargıtay'da Çilem Doğan için karar günü!

 Öz savuna kullanarak, kendisini fuhuşa sürüklemek isteyen Hasan Karabulut’u öldüren Çilem Doğan’ın Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi’nde 4 kasım perşembe günü görülecek duruşmasında karar bekleniyor.


Yerel mahkemenin verdiği 15 yıllık hapis cezasına karşı meşru müdafaa talebiyle temyiz başvurusunda bulunan Çilem Doğan’ın Yargıtay 1 Nolu Ceza Dairesi’ndeki duruşması geçtiğimiz haftalarda görülmüştü.

Tutuksuz yargılanan Doğa'ın katılmadığı ancak çok sayıda avukatın savunmasını üstlendiği duruşmada savcı tebliğnamede onama isterken, duruşmada söz alan Doğan’ın avukatları, Yargıtay 1’nci Ceza Dairesi’nin meşru müdafaa hükümlerini uygulandığı bazı emsal kararlarını hatırlatarak, meşru müdafaa kapsamında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 27’nci maddesinin uygulanmasını istemişlerdi.

KARAR 4 KASIM'DA
Avukatların savunmalarının ardından Yargıtay, duruşmayı 4 Kasım’a ertelemişti. Yargıtay, 4 Kasım’da kararı açıklayacak.

Kadın örgütü temsilcileri Çilem Doğan’ın beraat etmesi gerektiğini söyleyerek, “Kararın da bu yönlü çıkacağını ve yerel mahkeme kararının bozulacağını umut ediyoruz. Kadın dayanışması güçlendirir. Kadınlar birlikte ve hayatını savunan kadınların yanında olduğu müddetçe bunun hiç de boş bir umut olmadığının farkındayız” ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?
Adana’da evlendikten iki yıl sonra Hasan Karabulut tarafından fuhuşa zorlanan ve şiddet gören Çilem Doğan, kendisini öldürmek isteyen Karabulut’a karşı 2015 yılında öz savunmada bulundu. Tutuklanan Doğan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde “tahrik ve iyi hal indirimi” ile oy çokluğuyla 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde Doğan’ın aldığı 15 yıl hapis cezasının değerlendirileceği ilk duruşma görüldü.(KAZETE HABER MERKEZİ)

Yorumlar:

Yorum Yaz