Google dan yeni Kürdistan haritası

İnternet arama motoru Google, harita hizmeti Maps bölümünde Türkiye nin Güneydoğu sunu Kürdistan olarak gösteriyor.


Dünyanın en büyük internet arama motoru Google ın yeni 15_guncel_googleden_kurdustan_haritasi.Jpegyayımladığı haritada Sivas, Maraş, Antep, Kilis, Musul, Kerkük, Kirmanşah, Iğdır, Kars, Erzurum ve Erzincan sözde Kürdistan ın sınırlarını belirliyor.

Haritada Kürdistan ın bir ucunun İskenderun da denize dayanırken, bir ucu da Gürcistan sınırında yer alıyor.

Google haritanın yanında yaptığı açıklamada ise Kürdistan ı, "Kürtlerin içerisinde her zaman görünen nüfusun çoğunluğu oluşturduğu jeo-kültürel bir bölge" olarak tanımlıyor.

Kürt dili, kültür ve ulusal kimliğinin varlığına dikkat çeken Google, "Çağdaş Kürdistan ın kullanımı temel olarak Kürtlerin yaşadığı Türkiye nin doğusu (Kuzey Kürdistan), Irak ın kuzeyi (Güney Kürdistan), İran ın kuzey batısı (Doğu Kürdistan) ve Suriye nin kuzeyine (Batı Kürdistan) gönderme yapıyor. Bu harita, bazı harita ve tarihi verilere göre tarihsel olarak Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu alanların tahminidir" diye kaydetti.

DİYARBAKIR YARI-BAŞKENT

Kürdistan ın yarı başkentinin Diyarbakır olduğunu vurgulayan! Google Maps, Diyarbakır ın Kürtçe Amed olarak tanındığına işaret ederken, "Jeo-kültürel Kürdistan bölgesinin en büyük kenti" olarak tanımlandı.

Google Maps servisi, Diyarbakır ın Kürt siyasetinin merkezi olduğuna dikkat çekiyor. Verilen bilgilerde sık sık resmi olmayan ifadesi kullanılıyor. (Milliyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz