Sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 57'ye yükseldi, 77 kişi ise kayıp

AFAD, sel nedeniyle Kastamonu'da 48, Sinop'ta 8, Bartın'da 1 yurttaşın olmak üzere 57 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Sinop ve Kastamonu'da şuan 77 kayıp ihbarı var. Kastamonu'da 48, Sinop'ta 9 kişi hayatını kaybetti" dedi.

Kastamonu, Sinop ve Bartın'da etkili olan şiddetli yağış sele neden oldu. Sel en çok 5 bin 400 nüfuslu Kastamonu'nun Bozkurt ilçesini vurdu. Yağış ile birlikte ilçe merkezinden geçen Ezine Çayı taştı. Çayın taşmasıyla oluşan sel cadde ve sokakları içine aldı; evler, iş yerleri sular altında kaldı. Su seviyesi bazı bölgelerde 4 metreye kadar yükselirken, araçlar sürüklendi. Ezine Çayı kenarında bulunan ve 3 yıl önce yapılan 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı, yanında bulunan 2 binanın ön cephesi çöktü. 

Öte yandan Sinop ve Bartın'da etkili olan şiddetli yağış sonrası altyapı ve üstyapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ile yollar çöktü; su, elektrik ve telefon hatları hasar gördü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinin yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu ve "El birliği ile karşı karşıya kalınan durumu devletimizin gücü ve vatandaşlarımızın iş birliği ile üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz." dedi. Bakan Soylu "Sinop ve Kastamonu'da şuan 77 kayıp ihbarı var. Kastamonu'da 48, Sinop'ta 9 kişi hayatını kaybetti" dedi.

Bakan Soylu "Suya ihtiyacımız var, kuru gıda ve ev eşyası konusunda ihtiyacımız var. Köylerde un ihtiyacı var. Çevredeki köylere bu ihtiyaçları ileteceğiz. Biz evini tahliye ettiğimiz vatandaşlara, herhangi bir hasar olsun olmasın 3 bin lira vereceğiz. Herhangi bir tespit yapmaksızın her evini tahliye eden vatandaşa bunu yapacağız. Bütün vatandaşlarımızın mağduriyetini gidereceğiz. Ulaştığımız ve ulaşamadığımız yerler var. Buradan çıkınca vatandaşımızın ihtiyacını gidereceğiz. Hangi belediye olursa olsun ayrım yapmıyoruz. Bütün kardeşlerimizle çalışıyoruz. Hepimize meta olarak bakıyorlar. Bütün olaylara nasıl buradan siyasi bir rant elde ederiz diye bakıyorlar. Allah rızası için vazgeçin. Bu siyasi üsluptan vazgeçin. " değerlendirmelerinde bulundu.

57 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

AFAD, sel felaketinin yaşandığı bölgedeki son bilançoyu açıkladı. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, can kaybı 57'e yükseldi. 

AFAD'ın açıklaması şöyle:

"Yaşanan sel nedeniyle 57 vatandaşımız (48 Kastamonu, 8 Sinop, 1 Bartın) hayatını kaybetmiştir. 8 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir.

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilenmiştir. Afetin hemen ardından tüm ilgili kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başlanmıştır."

Sinop’un Ayancık ile Kastamonu’nun Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma ekiplerince çalışmalara devam ediliyor.KAYIP KADININ CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bartın'ın Ulus ilçesinde sel sularına kapılan Arife Ünal'ın cenazesi, evinden yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta dere yatağının taşlık bölgesinde bulundu. Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Sualtı Jandarma Arama Kurtarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD ve askeri personel, Kumluca beldesi Akörensöküler köyünde 11 Ağustos'ta sel nedeniyle evi yıkılan ve bu sırada sulara kapılan Arife Ünal'ın (85) bulunması için yaklaşık 4 gündür yoğun çaba harcadı.

Sabah saatlerinde yeniden arama çalışmalarını başlatan ekipler, yaşlı kadının cenazesini, evine yaklaşık 600 kilometre uzaklıkta dere yatağının taşlık bölgesinde buldu.

 3 YAŞINDAKİ BUĞLEM'İ KURTARAN ERTUĞRUL SEVİK'İN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Kastamonu Küre-İnebolu yolunda sel sularına kapılan 4 kişinin bulunduğu araçtakileri kurtarmaya çalışırken hayatını kaybeden Ertuğrul Sevik'in (45) cansız bedenine ulaşıldı. Sel felaketinin yaşandığı 11 Ağustos'ta, Küre-İnebolu yolunda seyir halindeki Özdemir ailesinin aracı sel sularına kapıldı.

Sevik, araçta bulunan 3 yaşındaki Elif Buğlem'i sürüklenen araçtan kurtardı. Araçta kalan 3 kişiyi de kurtarmak için geri döndüğü sırada yolun çökmesi sonucu sel sularına kapılan Sevik, ormanlık alana sürüklendi.

Bölgede arama kurtarma faaliyetlerini yürüten İHH ve AFAD ekipleri, anne Sermin (32) ve baba Murat Özdemir'in (41) cansız bedenlerini dün sabah saatlerinde buldu, ailenin 13 yaşındaki kızları Sudenaz'ın cansız bedeni de dün akşam saatlerinde bulundu.

Arama çalışmalarına bugün de devam eden ve bankacı olduğu öğrenilen Ertuğrul Sevik'in cansız bedenine ise İHH ve AFAD ekiplerince olay yerine 5 kilometre uzaklıkta ulaşıldı.

Ertuğrul Sevik sayesinde hayatta kalan 3 yaşındaki Buğlem'in akrabalarına teslim edildiği öğrenildi. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz