Galatasaray Spor Kulübü Üyesi kadınlar, 11 Haziran’da yapılacak başkanlık seçiminde yarışacak iki adayın asil listelerinde tek bir kadın üyeye bile yer verilmeyişini genel kurulda sandığa "mor oy pusulası" atarak protesto edecekler.

Geçmiş dönemin yönetim kurulu üyeleri sanatçı ve müzik eğitmeni  Canan Erçetin ile  Dilek  Kutlu'nun 2019  yılı sonunda oluşturdukları "Kadın Çalışma Grubu" nun önderliğinde Galatasaray Spor Kulübü Üyesi kadınlar, 11 Haziran’da yapılacak başkanlık seçiminde yarışacak iki adayın listelerindeki toplam kadın sayısının azlığına dikkat çekmek için bir kampanya başlattı. Galatasaray üyesi kadınlar “11 Haziran seçimlerinde kulüp üyesi bütün kadın ve erkekleri mor oy pusulası atmaya davet ediyoruz” açıklaması yaptı. 

Galatasaray, 11 Haziran’da yeni başkanını ve yönetim kurulunu seçecek. Galatasaray’da Dursun Özbek ve Eşref Hamamcıoğlu, listelerini Divan Başkanlığı’na teslim etti. Ancak Galatasaray Spor Kulübü üyesi kadınlar, listelerdeki kadın sayısına tepki gösterdi.

'YÖNETİM KURULU İÇİN HİÇ KADIN ADAY YOK'

Medyascope'un haberine göre, iki adayın da yönetim kurulunda kadınların yer almadığını söyleyen ve aday olanların da yedek listede olduğunu belirten GS'li kadın üyeler şu açıklamayı yaptı:

“Bizler Galatasaray Spor Kulübü üyesi olarak; 

Galatasaray Spor Kulübü’nün 11 Haziran 2022 tarihinde yapılacak başkanlık seçiminde yarışacak olan iki adayın listelerindeki toplam kadın sayısının azlığını, yönetim kurullarında hiçbir kadının yer almamasını, aday olanların da çoğunlukla yedek listelerde olmasını şiddetle kınıyoruz. 

Özellikle son yıllarda kadınların Türkiye’de hemen her alanda görmüş olduğu şiddet, ayrımcılık, taciz, cinayetler hızla artarken, devlete cinsiyete dair her türlü ayırımcılığı önleme görevi veren İstanbul Sözleşmesi iptal edilmişken, böyle bir irade yoksunluğu en hafif tabirle aymazlıktır. Üstelik onlarca yıldır Galatasaray’ı yöneten erkek egemen zihniyetin kendi iç çekişmeleriyle Kulübümüzü ne hale getirdiği, nasıl olduğumuz da ortadayken… Son yapılan Yıllık Olağan Genel Kurul ve sonrasında yaşananlar bizlere şunu gösterdi ki, farklı bakış açılarına, farklı seslere, yeni yüzlere, parası olan yöneticilerden çok vizyonu olan kadınlara ve gençlere ihtiyacı vardır Galatasaray’ın.”

'HERKESİ MOR OY PUSULASI ATMAYA DAVET EDİYORUZ'

Eşit ve özgür bir yaşam talebini sadece Galatasaray için değil Türkiye için talep etmeye devam edeceklerini söyleyen üyeler, 11 Haziran seçimlerinde kulüp üyesi bütün kadın ve erkekleri mor oy pusulası atmaya davet etti:

“Kimse ‘kadınlar istekli değil’ argümanına sarılmasın. Bugün TBMM dahil ülkenin hemen her kurumunda kadınların nasıl konumlandığını biliyoruz ve bu oranların da altında bir temsiliyeti bizlere sunan iki adayı da protesto ediyoruz. Yıllarca kulübü yönetenlerin, ‘ben bilirimci, üstten bakan’ anlayışlarına karşı kadınlar ve aklı başında olan herkesin mesafeli davranmaları son derece doğaldır. Ancak bugün gelinen nokta kabul etmek gerekir ki körlüktür, Türkiye’de yaşananların tam bir aynasıdır. 

Bu kabul edilemez erkek egemen zihniyete karşı, tıpkı Türkiye’nin her yerinde sesini yükselten kadınlar gibi biz de susmayarak sesimizi yükseltiyoruz. Eşit ve özgür bir yaşam talebimizi sadece Galatasaray için değil bütün Türkiye için talep etmeye devam edeceğiz. Bu gerçeklerden hareketle 11 Haziran seçimlerinde kulüp üyesi bütün kadın ve erkekleri mor oy pusulası atmaya davet ediyoruz. Çünkü Kadınlar Vardır, Kadınlar Vardır, Kadınlar Vardır!”

Eşref Hamamcıoğlu’nun listesi:

Başkan: Eşref Hamamcıoğlu
Yönetim kurulu: Osman Kocaman, Murat Özer, Boğaç Göncü, Sadık Burçin Tunçel, Mehmet Emre Mısırlı, Levent Apaydın, Nizam Hışım, Cevat Genç, Utku Dönmez, Murat Karaman
Yönetim kurulu yedek üyeler: Ender Merter, Abdullah Metin Tutçuoğlu, Namık Kemal Martı, Suat Sarı, Kaan Artukoğlu

Dursun Özbek’in listesi:

Başkan: Dursun Özbek
Yönetim kurulu: Metin Öztürk, Niyazi Yelkencioğlu, Bora İsmail Bahçetepe, Rıza Tevfik Morova, Eray Yazgan, Levent Yaz, Ahmet Cemal Özgörkey, İsmail Sarıkaya, Mehmet Saruhan Cıbara, Dikran Gülmezgil
Yönetim kurulu yedek üyeler: Can Natan, Emir Aral, Cansu Ak, Tanur Lara Yılmaz, Cem Soylu.

GALATASARAY KADIN ÇALIŞMA GRUBU 2020 YILI BAŞINDA FAALİYETE GEÇTİ

Galatasaraylı kadınlar olarak "Şiddete karşı kitlesel mücadele vermek, kitlesel tavır takınmak amacıyla oluşturulan Kadın Çalışma Grubunda şu üyeler yer alıyor:

'Ülkede mülteci istemiyoruz' sloganı atan 4 Fenerbahçeliye gözaltı 'Ülkede mülteci istemiyoruz' sloganı atan 4 Fenerbahçeliye gözaltı

"Banu Vahapoğlu Akgün, Candan Erçetin, Doç. Dr. İpek Merçil, Prof. Dr. Çağlayan Kovanlıkaya, Doç. Dr. Nazlı Hürbay Aytuna, Doç. Dr. Feyza Ak Akyol, Didem Özgüven, Binnur Zaimler, Nurten Yalçın Erüs ve Dr. Öğr. Üyesi Yudum Söylemez"

(KAZETE HABER MERKEZİ)