Dün İstanbul ve İzmir'de düzenlenen Onur Yürüyüşü etkinliğinin valiliklerce yasaklanmasına karşın alanlara çıkan protestoculardan gözaltına alınan 373 kişi bugün salıverildi.

LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri kapsamında dün İstanbul ve İzmir'de gözaltına alınan 373 kişi bu sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Türkiye'nin farklı kentlerinde Onur Haftası etkinliklerine yönelik yasak kararları alınırken, İstanbul ve İzmir'deki yürüyüş ve eylemlere de Valilikler ve kaymakamlıklar tarafından yapılan açıklama ile izin verilmeyeceği duyurulmuştu.

Tüm yasaklama girişimlerine rağmen sokağa çıkan binlerce LGBTİ+ her yıl olduğun gibi bu yıl da Onur Yürüşüyü'nü gerçkeleştirdi.

Dün İstanbul ve İzmir'de toplanan gruplara polisler tarafından müdahale edilirken, kafe ve sokaklardaki toplam 373 kişi gözaltına alındı.

Katledilen Ezgi Zerkin'in annesinin isyanına EŞİK de katıldı Katledilen Ezgi Zerkin'in annesinin isyanına EŞİK de katıldı

Engelleme girişimlerine ve homofobik söylemlerle karşı Onur Yürüyüşünü gerçekleştirdikleri için gözaltına alınanların tamamı bugün serbest bırakıldı. (DHA)