Halen ingiltere'nin Lewes takımında kaleci pozisyonunda görev yapan İngiliz futbolcu Tatyana Saunders New York'ta büyüdü. Tatyana Saunders, finans dünyasının kalbi Wall Street'den Avrupa'da profesyonel olarak futbol oynamaya geçişini anlattı.

Halen İngiltere'de Lewes takımında kaleci pozisyonunda görev yapan Mayıs 2022'de sezonun son maçında Liverpool'a karşı attığı golle İngiliz basınında uzun süre gündemde kalan Tatyana Saunders finans dünyasından Avrupa'da profesyonel olarak futbol oynamaya geçişini fifpro.org sitesine anlattı: 

ABD'de büyüdüm ve iki ağabeyim olduğu için futbola başladım. Onlar bahçede topa vurduklarında hep katılmaya çalışıyordum. Küçük kız kardeş olmama rağmen bunu kolaylaştırmadılar - ve bu beni daha hızlı ve daha sert yaptı.

Lisedeyken, gençlik seviyesinde İngiltere için oynuyordum ve birkaç ayda bir ABD arasında gidip geliyordum. Daha sonra, dört yıl boyunca Division One seviyesini oynadığım Dartmouth College'a katıldım.

Dartmouth'tan ayrıldığımda ABD'de profesyonel olarak oynama ya da Wall Street'te finans alanında çalışma fırsatım oldu. Hayatımın o noktasına kadar futbol her şeydi ve finansa girme fikri farklı ve heyecan vericiydi. Futboldan üç yıl ara verdim ve Wall Street'e gittim.

Futbol ve finans arasında önceliklendirme, zaman yönetimi, ekip çalışması ve lider olma gibi birçok paralellik buldum. Finansta, futbolda olduğu gibi, takımın geri kalanı da baskı altındayken işinizi doğru yapmanıza bağlıdır.

Bir kaleci olarak, ani baskılarla uğraşmaya alışkınsınız – ve hızlı tempolu finans ortamı, sahada olmaya çok benzer. İnsanlar size telefonları kapatıyor, siz ekibinizdeki insanlara bağırıyorsunuz; hepsi hızla değişen bir durumu dinlerken, aktarırken ve değerlendirirken.

Satış ve ticaretle uğraşırken en sevdiğim eğlencelerden biri spor üzerine bahse girmekti. Bir gün ABD ile İngiltere arasında She Believes Cup maçı vardı. Altyapı takımındaki zamanımdan beri İngiltere'nin bu takımlarının birçoğuyla – Jordan Nobbs, Alex Greenwood, Nikita Parris – oynamıştım.

'Farklı bir kariyer yoluna gitseydim, belki orada oynuyor olabilirdim?' diye düşündüm.

Finans kariyerim ilerledikçe, şöyle düşündüm: 'Bunu kilitleyip taahhüt ediyor muyum? Yoksa gidip futbol mu takip edeyim?' O zamana kadar oynamayı çok özlemiştim. Pişman olmak istemiyordum.

Tunuslu ve Kazak kadın tenisçiler Wimbledon'da tarih yazdı Tunuslu ve Kazak kadın tenisçiler Wimbledon'da tarih yazdı

Böylece 24 yaşında futbola dönme kararı aldım. Sinir bozucuydu çünkü üç yıldır oynamamıştım ve kariyerine devam etmiş veya ABD'de üniversiteden yeni çıkmış oyuncularla rekabet ediyordum.

Finans alanındaki kariyerimi potansiyel olarak bırakacağımdan ve bir takım tarafından yakalanmayacağımdan endişelendim ve o zaman ne yapacağımı bilemezdim. Ama bunun için gittim. Ocak 2018'de İzlanda'da bir deneme yaptım, başarılı oldum ve aynı Nisan ayında İzlanda sezonuna başladım.

Bu geçişi profesyonel olarak oynamaya geri döndüğümde, büyük bir ayarlama gibi hissetmedim çünkü hala o disipline sahibim. Finanstayken, sabah 7'de masamda olmam gerekiyordu. Bu, spor salonuna gitmek, tam gün çalışmak, eve gelmek, akşam yemeği hazırlamak, yatmak ve hepsini tekrar yapmak için sabah 4'te kalktığım anlamına geliyordu.

İzlanda'dan beri Fransa'da da oynadım ve şu anda İngiltere'de profesyonel olarak üçüncü yılımda oynuyorum. Şimdi Durham'da başlayacağım için heyecanlıyım.

Wall Street'e dönüp dönmeyeceğimi bilmiyorum. İdeal olarak, MBA'den edindiğim bilgileri, iklim değişikliği, Ukrayna'daki savaşın neden olduğu enerji krizi ve sosyal çevre gibi benim neslimin ele alması gereken dünyayı etkileyen en önemli konular hakkındaki bilgimle birleştirmek istiyorum. sadece kuzey ve güney arasında değil, aynı zamanda kendi toplumlarımız içinde de bölünme.

Ne zaman genç oyuncularla konuşsam eğitimin önemini vurgularım. Bir futbolcu olarak ancak belirli bir süre oynayabilirsiniz ve talihsiz bir sakatlık yaşadıysanız bu süre daha da kısalabilir.

Başka seçeneklere sahip olmanız gerekiyor, bir B Planı. Durham'a yaklaştım çünkü bu, sporun yanı sıra akademisyenleri de destekleyen ve bu nedenle oyuncularına futboldan sonra başka seçeneklere sahip olmalarını sağlayan bir kulüp.

(Kaynak: fifpro- Fotoğraflar: Matthew Appleby / Durham Women FC)