ABD Merkez Bankası (FED), son 28 yılın en yüksek faiz artışını gerçekleştirdi. FED'in politika faizini 75 baz puan arttırması, dünya ekonomilerinde de sarsıntılara yol açması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. FED'in faiz artırımı kararı, 1994 yılından bu yana görülen en sert faiz artışı oldu.

FED'den yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının 1'e karşı 10 oyla alındığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George'un 50 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı aktarıldı.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon elde etmeyi amaçladığı vurgulanan açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi için federal fon oranının yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve devam eden artışların uygun olacağının tahmin edildiği bildirildi.

ABD’de tüketici enflasyonunun yüzde 8,6 ile 40 yılın zirvesinde açıklanmasının ardından çok sayıda kurum tahminini yukarı çekerken, vadeli işlemlerde de 75 baz puanlık artış fiyatlanmaya başlamıştı.

Fed son toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artırmıştı. Banka, bununla beraber faiz aralığını yüzde 0,25-0,50 düzeyinden yüzde 0,75-1,00 seviyesine yükseltmiş oldu. Fed Başkanı Jerome Powell da enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini söylemişti.

ENFLASYON 41 YILIN ZİRVESİNDE

Geçen cumaya kadar Fed'den bu toplantıda 50 baz puanlık artırım bekleniyordu. Ancak cuma günü ABD'de mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.6 ile 41 yılın zirvesine çıktığı açıklandı. Yüzde 8.3'lük beklentinin üzerinde gelen bu verinin ardından piyasalarda 75 baz puanlık artırım da fiyatlanmaya başlamıştı.

FED TOPLANTI TARİHLERİ 2022

  • 2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)
  • 2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)
  • 2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)Analistler, tutanaklarda mayıs ayı toplantısında faiz artırımları ve bilanço küçültme konusunda izlenecek yola dair ipuçlarının aranacağını söyledi. 
  • Piyasada, Fed'in yüzde 80 ihtimalle mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını aktaran analistler, söz konusu olasılığın artması ile piyasalardaki oynaklığın hızlanabileceğini ifade etti.

Piyasada, Fed'in yüzde 80 ihtimalle mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğinin fiyatlandığını aktaran analistler, söz konusu olasılığın artması ile piyasalardaki oynaklığın hızlanabileceğini ifade etti.

Powell: Politika faizinin yıl sonunda %3-%3,5 aralığında olmasını istiyoruz
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Haziran ayı toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında değerlendirmelerde bulundu.

Powell'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Ülkedeki ekonomi son 2,5 yılda birçok şeyi atlattı ve dirençli olduğunu kanıtladı. Kongre’nin bize verdiği maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerimiz gereğince şu an, çok açık bir resim var önümüzde. İş piyasası inanılmaz bir şekilde sıkı ve enflasyonda çok yüksek."

Bu çeyrekte büyümeyi gördük ve tüketim çok güçlü kalmaya devam etti. Tam tersine yatırımlardaki büyüme yavaşladı. Emlak sektöründeki aktivite de yumuşamaya başladı. İşsizlik neredeyse 50 yılın düşüğünde ve ücret artışı da yükselmiş durumda. İş piyasasındaki iyileşmeler tabana yayıldı. İş talebi de işçi talebi de güçlü.

Tedarik sorunları beklenenden daha uzun kaldı ve fiyat baskıları da birçok mal ve hizmete yayıldı. Ham petrolün ve diğer emtia fiyatlarının artması Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden kaynaklanıyor. Gıda ve enerji fiyatlarını yukarı çekerek enflasyonu da yukarı yönlü baskılıyor.

İnsanlar manşet enflasyonu hissediyor, manşet enflasyon beklentiler için önemli. Ekonomide genel bir yavaşlama işareti yok. ABD ekonomisi daha yüksek faizlerle başa çıkacak kadar iyi konumlanmış durumda. Fiyat-ücret sarmalı görmüyoruz. Hala ekonominin yumuşak iniş yapabileceğine inanıyoruz. Yüksek enflasyondaki katılığın nedenlerini dikkatle inceleyeceğiz

Yıl sonunda politika faizinin %3- %3,5 aralığında olmasını istiyoruz. (Para politikasında) her zaman fazla ileri gitme ya da geride kalma riskleri vardır. Parasal sıkılaşmanın likidite sorunlarına yol açmasını beklemek için neden yok

Konut piyasasında arz-talep dengesinin sağlanması gerekiyor. Artan faiz oranlarına rağmen arz kıtlığı nedeniyle konut fiyatları artmaya devam edebilir. ABD ekonomisinin güçlü olduğu görülüyor. Ekonomi hala sağlıklı büyüyor. Yaz sonunda politika faizini yüzde 2'li seviyelerde göreceğiz”

Beklenti 50 baz puan, fiyatlama 75 baz puandı
Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi faiz aralığının 50 baz puan artışla yüzde 1,25-1,50 bandına çıkarılması yönündeydi.

Ankete katılan 98 ekonomistin 33’ü 75, 65’i 50 baz puan faiz artışı bekliyordu.

75 baz puan artış bekleyen kurumlar arasında Goldman Sachs, Barclays, JPMorgan, HSBC, Deutsche Bank da yer alıyordu.

Fed Başkanı Jerome Powell Mayıs ayındaki Federal Açık Piyasa Toplantısı’nda bu toplantı ve Temmuz ayı için 50 baz puanlık faiz artışı sinyali vermişti ancak Mayıs enflasyonu verisinin ardından çok sayıda kurum tahminini yukarı çekerken, vadeli işlemlerde de 75 baz puanlık artış fiyatlanmıştı.


Enflasyon 40 yılın zirvesine çıkmıştı
ABD'de Fed'in Haziran toplantısına gelene kadar uyguladığı sıkılaşma döngüsüne rağmen enflasyon 40 yılın zirve seviyelerinde seyrediyordu.

Son açıklanan verilere göre ülkede Mayıs ayında yıllık enflasyon Nisan'daki yüzde 8,3 seviyesinden yüzde 8,6’ya yükseldi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini enflasyonun yüzde 8,3 olması yönündeydi. En büyük artış gıda, akaryakıt ve barınma maliyetlerinde gerçekleşti.

TÜFE aylık bazda yüzde 1 artarak yüzde 0,7’lik tahminleri aştı. Çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,6 ile yüzde 0,5’lik beklentiyi aşarken yıllık bazda artış yüzde 6,2’den 6’ya geriledi. Beklenti yüzde 5,9’du.

Enerji fiyatları aylık bazda yüzde 3,9 arttı, yıllık artış da yüzde 34,6’ya ulaştı.

Enflasyon beklentileri de rekorda
Enflasyonla birlikte enflasyon beklentileri de rekor seviyelere yükselmişti.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin yüzde 6,6 ile yeniden zirveye ulaştığını bildirmişti.

Yaklaşık 1.300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi 0,3 puan artışla yüzde 6,6'ya çıktı.

Böylece, bir önceki ayki rekor seviyeden gerileyen kısa vadeli enflasyon beklentisi, yeniden anketin yapılmaya başlandığı 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Piyasanın ünlü isimlerinden çok sert artış çağrısı gelmişti
Enflasyonun 40 yılın zirvesine çıkmasının ardından piyasanın önde gelen isimlerinden Fed'e agresif faiz artışı çağrıları gelmişti.

Pershing Square Kurucusu Bill Ackman, Fed’in bugün ve temmuz ayında 75 baz puan faiz artırmasının piyasalardaki güven ortamını iyileştireceğini, hatta 100 baz puanlık bir adımın daha iyi olacağını belirtmişti.

Çiftçiye bir darbe daha: Sulama suyuna %110 zam Çiftçiye bir darbe daha: Sulama suyuna %110 zam

DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, bir adım daha öteye giderek Fed’e faizi tek seferde yüzde 3’e çıkarma çağrısı yapmıştı.

(Bloomberght)