Emeklilikte yaşa takılanlar için sona yaklaşılıyor. Geliştirilen yeni formüle göre, kadınlar 7 bin 200, erkekler ise 9 bin iş günü sonrası emekli olabilecek.

EYT çalışmalarında en çok öne çıkan formül kadınlarda 7 biN 200, erkeklerde 9 bin iş gününü dolduranların yaşlarına bakmadan emekli edilebilmesi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için formül arayışı sürerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde uzmanlardan oluşturulan bir komisyon dünyadaki farklı emeklilik sistemlerini incelemeye başladı.

Sosyal güvenlik uzmanları, özellikle Almanya ve Finlandiya’da uygulanan sistemin Türkiye’ye uyarlanabileceğine dikkat çekiyor. Her iki ülkede emeklilik yaşı 67. Ancak 67 yaşını beklemek istemeyenler için de 63 ve 40 yıllık süre dikkate alınıyor ve emekli olmak isteyenlere yüzde 12-18 arasında bir kesinti yapılarak maaş bağlanıyor. Diğer ülke örnekleri üzerinde de çalışan komisyon, Türkiye’ye özgü bir modeli ortaya çıkarmayı hedefliyor.

KADINLARDA 7200, ERKEKLERDE 9000 GÜN

Çalışmada en fazla üzerinde durulan formül, kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim gün sayısını dolduranların, yaş şartını yerine getirmemiş olsa bile, hemen emekli edilmesi. EYT’lilerin kademeli olarak emekli edilmesi de tartışılan formüller arasında yer alıyor.

Şiddet gören eşinden kaçarken otobüs terminalinde katledildi Şiddet gören eşinden kaçarken otobüs terminalinde katledildi

EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR DA MASADA

HükÜmet, yaşını tamamlamasına rağmen prim eksiği olduğu için emeklilik hakkını elde edemeyen ‘emeklilikte prime takılanlara’ (EPT) da çözüm bulunmasını gündemine aldı. Bu doğrultuda eksik primlerin tamamlanmasına yönelik bir düzenleme yapılması veya mevcut prim gün sayısı üzerinden eksik maaş bağlanması formülü tartışılıyor.

(Türkiye Gazetesi)