İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde Onur Haftasında düzenlenmek istenen piknik, gericilerin linç tehditleri sebebiyle iptal edildi. Gözaltınan alınan 26 öğrenci ise serbest bırakıldı.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin Onur Haftası vesilesiyle kampüs içerisinde düzenlenmek istediği Onur Pikniği, gerici grupların linç tehditleri üzerine iptal edildi. Gerici gruba polisin bir müdahalesi olmazken, arkadaşlarına destek olmak için bekleyen 26 öğrenci polis tarafından gözaltına alındı. İfadeleri alınan öğrencilerin hastane kontrolünün ardından serbest bırakıldı.  

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu, Onur Haftası vesilesiyle kampüs içerisinde Onur Pikniği düzenlemeyi planlamıştı. Ancak dün sosyal medyada AKP İstanbul Üniversitesi Teşkilatı ve İstanbul Üniversitesi Ülkü Ocakları tarafından pikniğin hedef gösterilmişti. Bugün ise üniversite çevresinde toplanan gerici grupların linç tehditleri sebebiyle etkinlik iptal edildi.

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu "Pikniğimizle Beyazıt'ı gökkuşağına boyamaya hazır mısın? Bayrağını kap gel lubunya!" sözleriyle Beyaz Meydanı'nda gökkuşağı bayraklarıyla piknik yapacağına dair bir duyuru paylaşmıştı.

İstanbul Üniversitesi Genç Düşünce Topluluğu, yayınladıkları metinle etkinliğe izin vermeyeceklerini belirtti. 

'Gördüğümüz kötülüğü elimizle düzelteceğiz'

Metinde "Gördüğümüz kötülüğü elimizle düzeltme azminde olduğumuzu üzerine basa basa belirtiyor, ahlaksızlığa hiç bir şekilde izin vermeyeceğimizi duyuruyoruz" ifadelerine yer verildi.

fvbz4w9x0aaevtt.jpg

dokuz8haber'den Fatoş Erdoğan'ın haberine göre, fakülte önünde toplanan gerici ve ülkücü gruplar "Beyazıt bizimdir, bizim kalacak" sloganı atarak piknik yapacak öğrencileri bekledi.

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu, Beyaz Meydan'da gökkuşağı bayraklarıyla yapmadık istedikleri piknik etkinliğini iptal ettiklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada "Etkinliğimiz şeriatçı çetelerin linç tehditleri sebebiyle iptal edildi. Beyazıt çevresindeyseniz kalabalık gruplar halinde gezmemenizi ve güvenli bir şekilde Beyazıt'tan ayrılmanızı tavsiye ediyoruz" denildi.

fvdhmvcwyae5ssq.jpg

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri gerici gruplar tarafından maruz kaldıkları saldırıya ilişkin "Bir adam üstüme yaklaştı, 'neden arkadaşlarınızın yanında gitmiyorsunuz' dedi. Ben de polis izin vermiyor zaten onun için geldik' dedim. Bu sefer polise şikayet etmeye gidince adam bana saldırdı. Polisler bizi oradan götürdü. Ondan önce de 'bizim arkadaşlarımız nerede bizi onların yanına götürün' deyince 'cehennemin dibinde' dedi. Polis de adamla kavga ettiğim için benimle kavga ediyor. Kendi okulum da tehdit ediliyorum ve polis beni suçluyor" dedi.Tevhid bayrağı açtılar 

Üniversitenin önünde toplanan kişilerden birinin kampüs kapısının önünde Tevhid bayrağı açtığı anlar kameraya yansıdı. 

AKP teşkilatı hedef aldı 

AKP İstanbul Üniversitesi Teşkilatı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada "'Onur Pikniği' adı altında planlanan ve ahlaki değerlerimizle bağdaşmayan bu provakatif etkinliğe dair İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak kamuoyuna açıklamamızdır" ifadelerini kullandı.

İHH'den provokasyona davet

İstanbul Üniversitesi Genç İHH'nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bizler insanlığa, ahlaka ve fıtrata savaş açan bu pervasızlığa göz yummayacağımızı ilan ediyor ve hassasiyet sahibi arkadaşlarımızı da tepki göstermeye davet ediyoruz" denildi. 

Açıklamaya imzasını atan kurumlar arasında İHH İstanbul, Önder Genç, Özgür-Der, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yer aldı. 

Okulun etrafını saran gruplar arasında kamuflajlı provokatörlerin görüldüğü belirtildi.

Baraj puansız sınav üniversite hayalini arttırdı Baraj puansız sınav üniversite hayalini arttırdı

Gözaltına alınan öğrenciler serbest

Öte yandan gerici gruba müdahale etmeyen polisler, öğrencilerle dayanışma göstermek üzere üniversitede bekleyen 26 öğrenciyi gözaltına aldı.

Evrensel'in haberine göre, olay tutanağında, açıkça linç çağrısı yapan gericilere "tepki amaçlı toplanan grup" denirken hedef gösterilen etkinlikle dayanışmak için kendi üniversitelerinde bekleyen öğrenciler "eylemci" diye ifade edildi. Tutanakta "Sözde onur haftası" ifadesi kullanıldı. Öğrencilerin kendi üniversitelerinde yürümeleri ve beklemelerinin "kanuna aykırı" olduğu savunularak öğrenciler ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı. Öğrencilerin Vatan Emniyetinde ifade işlemleri tamamlandı. Öğrenciler hastane kontrolünün ardından serbest bırakıldı. 

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği'nden ise konuya dair yapılan açıklamada, "Bugün İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde izinsiz etkinlik düzenleneceği yönünde, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çağrılara istinaden, Rektörlük talebi doğrultusunda gerekli emniyet tedbirleri alınmıştır. Etkinlik için toplananlara, güvenlik güçlerimizce eylemlerinin yasal olmadığı ve sona erdirmeleri yönünde defaten uyarı ve ikazlarda bulunulmuştur. İzinsiz eylemlerine ısrarla devam ederek alandan ayrılmayan 26 kişi güvenlik güçlerimizce yakalanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Eşitlik Topuluğundan açıklama

İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu yaşananlara dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bizler İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu olarak Onur Ayı için üniversitemizde Onur Pikniği gerçekleştirmek istedik. Pikniği duyurduğumuz andan itibaren çeşitli şeriatçı, ülkücü gruplar tarafından hedef gösterildik ve linç girişimi başlatıldı. Bugün etkinliğimizi yapmak için her yolu denedik fakat yaklaşık 300 kişilik olan bu gruplar okulumuzun önünü kapatarak, tekbirlerle etrafa tehdit yayarak bizlere saldırmaya çalıştılar. Güvenliğimizden endişe ettiğimiz için dağılın çağrısı yaptık. Okulda kalan bazı arkadaşlarımız polis ve bu gruplar tarafından ablukaya alındı ve daha sonra da gözaltına alındılar. 

whatsapp-image-2022-06-17-at-17-01-22.jpeg

2014'te one olmuştu?

İstanbul Üniversitesi'nde yüzleri kapalı ve ellerinde sopalar bulunan bir grup, IŞİD karşıtı eylem standına saldırmıştı. 

Üniversitenin Laleli'de bulunan Edebiyat Fakültesi binası içinde gerçekleşen olayda saldırıyı gerçekleştiren grup tekbir getirmişti. 

Olayın ardından fakülte önünde toplanıp pankart açan yaklaşık 200 kişilik grup bir süre slogan atmıştı. Yapılan basın açıklamasında ise "20 kişilik güruh, yüzlerinde siyah maskelerle, ellerinde çivili sopalarla bizlere saldırdılar. Bu yapılan saldırı sadece üniversite öğrencilerine değil, halkların kardeşliğine, barışa ve demokrasiye yapılmıştır. Bulunduğumuz bütün alanlarda mezhepçi, ırkçı zihniyete karşı halkların kardeşliğini savunmaya, barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz" denilmişti.  (KAZETE HABER MERKEZİ)

whatsapp-image-2022-06-17-at-17-59-09.jpeg