Eşitlik İçin Kadın Platformu “Sanatçılara ve özelde kadın sanatçılara yönelik ayrımcılık, taciz ve baskılara son verin!” başlıklı açıklama yayınladı.

Üçyüze yakın kadın derneği  ve insiyatifinin çatı örgütü Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), sanatçılara, özellikle kadın sanatçılara yöneltilen baskılar ve konser yasaklarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Sanatçılara ve özelde kadın sanatçılara yönelik ayrımcılık, taciz ve baskılara son verin!” başlıklı açıklamada, “Sanatçılara yönelik taciz ve saldırılar, bizlerin eşit ve özgür yurttaşlar olarak yaşama hakkımızı, istediğimiz müziği dinleme ve dilediğimiz etkinliğe katılma hakkımızı da elimizden almayı hedefliyor. Şarkı sözlerini bahane ederek Sezen Aksu’yu eleştiren zihniyet, yakın zamanda kıyafetleri üzerinden kamuoyu önünde Hande Yener, Aleyna Tilki ve Gülşen’i de taciz etmiş, sadece kadın olduğu için Ece Seçkin’in Düzce’de vereceği konseri iptal etmişti” denildi. 

 “Sanatçılarımıza sahip çıkıyoruz

Aynur Doğan’ın Derince ve Bursa konserlerinin iptali ardından, simdi de Melek Mosso’nun Isparta Gül Festivali’ndeki konser programından çıkarılmasına tepki gösteren EŞİK'in açıklamasında şu ifadelere yerverildi:

DİSK'den 'zamları durdurun, ücretleri artırın' yürüyüşü DİSK'den 'zamları durdurun, ücretleri artırın' yürüyüşü

 “Bu kadın sanatçılara yönelik taciz ve baskılara ek olarak, pek çok sanatçının konserleri iptal edilmiş, Eskişehir’deki Anadolu Fest gibi etkinlikler valilik kararıyla hepten engellenmişti. Etkinlikleri düzenleyen belediyelere ‘halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan’ sanatçıların konser ve etkinlik programlarında yer almaması yönünde taciz ve baskı uygulayan birtakım marjinal grupların tercihlerini bütün bir halka empoze etme çabasına alet olan kurum ve yetkililere sesleniyoruz: Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların özellikle de kadın sanatçıların mesleklerini diledikleri gibi icra etmelerine engel olmanıza izin vermeyeceğiz! EŞİK olarak sanatçılarımıza ve sanatlarını icra etme özgürlüklerine sahip çıkıyoruz. Eşitlik, özgürlük ve güven içinde yaşama hakkımızı, çalışma hakkımızı, kıyafet ve seyahat özgürlüğümüzü savunuyoruz.”

EŞİK'in açıklamasının tam metnini buradan ulaşılabilir

YASAKLAR AYNUR DOĞAN'IN KONSERİNİN İPTALİYLE BAŞLADI

Kocaeli’nin Derince ilçesi belediyesinin Aynur Doğan’ın konserini iptal etmesiyle başlayan ‘konser yasağı’ ve ‘iptal’ haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.

Aralarında Apolas Lermi, Niyazi Koyuncu, Metin Kemal Kahraman, Mem Ararat, Burhan Şeşen ve Melek Mosso’nun da bulunduğu çok sayıda sanatçının konserleri ya hedef göstermeler ya da valiliklerin “son anda” verdikleri kararlarla yasaklandı.

(KAZETE HABER MERKEZİ)