EŞİK: 25 Kasım'da Meclis kadına yönelik şiddet konusunda özel gündemle toplansın

Reuters, Erdoğan'ın seçim taktiğini açıkladı Reuters, Erdoğan'ın seçim taktiğini açıkladı
TBMM’de yapılanlar ve daha çok da yapılmayanları aylık raporlarda kamuoyuna açıklayan 300'ü aşkın kadın örgütünün çatı oluşumu Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) , 16 Ekim-15 Kasım 2020 tarihleri arasındaki süreci kapsayan ikinci izleme raporunu yayımladı.
EŞİK TBMM İzleme Grubu'nun söz konusu raporunda, parlamentonun kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği dersindeki zayıf notlarını ortaya koydu. Raporun hazırlanma sürecinin  2021 Kamu Bütçe Tasarısı’nın tartışılmaya başlandığı günlere denk  geldiği ihatırlatılan  EŞİK'in açıklamasında "usul ve yasalara uygunluk açısından oldukça tartışmalı olan yeni bütçenin de kadınların sorunlarının çözümüne, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik olmadığını bir kez daha gördük" ifadesine yer verildi.
RAPORUN TAMAMI:


EŞİK TBMM İzleme Grubu'nun ikinci raporunun detayları şöyle:


"Cumhurbaşkanlığı, 2021 hedefleri arasına kadına yönelik ayrımcılığı daha da derinleştireceği kesin olan ‘Kadın Üniversitesi’ kurulmasını yerleştirirken; Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde hemen hiçbiri cevaplanmayan pek çok soru işareti ortaya kondu. Örneğin bütçe görüşmelerine halkın, STK’ların, özellikle kadın örgütlerinin katılması önerileri, bakanlığın ‘kadınların yaşadığı sorunlara dair’ nasıl bir bütçe ayırdığına ilişkin sorular gibi havada kaldı. Hakkında evinde çalışan Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüyle ilgili iddialar olan AKP milletvekili Şirin Ünal’ın bu görüşmelerde oturum başkanı olması ise adeta inadına seçilmiş izlenimi veriyordu ve tüm kadınlara bir tehdit niteliğindeydi.


Yıllardır dinlenmeyen bir uyarımızı, bu kez CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca yaptı: Üç ayrı hak ihlalleri alanının tek bakanlık bünyesinde yönetilemediğini belirten Karaca, “Kadın Bakanlığı kurulmadığı sürece, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve istismarlarının önüne geçilebilmesi mümkün değil” dedi.


İSTANBUL SÖZLEŞMESİ MASKELERDE KALDI


Parti grup toplantılarında HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Oya Ersoy, Gülistan Kılıç Koçyiğit ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ maskesi taktı ve İstanbul Sözleşmesi yazılı dövizler taşıdı, Plan ve Bütçe Komisyonu’na mor feminalı maskesiyle katılan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce hayata geçirilmesini, kadınların yaşam hakkının yok sayılmamasını istedi.


Ancak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in ‘İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara neden sessizsiniz?’,


CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in ‘Neden erken yaşta evliliklerle ilgili düzenleme yapılmadı? Neden kadınlar sadece ille de anne olsun isteniyor?’ gibi sorularını da yanıtsız bıraktı.


Cevapsız kalmaması dileğiyle, biz de EŞİK olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün TBMM’de özel olarak kadına yönelik şiddet konusuna ayrılması, Meclis’in İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanıp uygulanmadığını denetleme görevini yerine getirmesi talebimizi yineliyor, bütçe konusunu ayrı bir raporda ele alacağımızı not düşerek, TBMM’nin son bir ayda gösterdiği ya da gösteremediği kadınlara dair performansına geçiyoruz:
  • Genel Kurullarda konuşan 96 milletvekilinden sadece 9’u ‘kadın’ sözcüğünü kullandı.
  • Parti gruplarında kadın konusu: HDP 37 dakika, İyi Parti 6, CHP 15 saniye!
  • 54 kanun teklifinden kadınların payına yalnızca 1 tane düştü
  • 836 soru önergesinden ancak 8’i kadınlarla ilgiliydi
  • Kabul edilen kanunlarda kadının adı hiç yoktu
  • 27 meclis araştırma önergesinden sadece 2’si kadın içindi
  • Mecliste yapılan 90 basın toplantısından sadece 3’ü kadınların yaşadığı sorunlara değindi.
• GENEL KURULLARDA KONUŞAN 96 MİLLETVEKİLİNDEN SADECE 9’U ‘KADIN’ DEDİ (bkz https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/)
• PARTİ GRUPLARINDA KADIN: İYİ PARTİ’DEN 6, CHP’DEN 15 SANİYE! (bkz https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/)
• 54 KANUN TEKLİFİNDEN KADINLARIN PAYINA SADECE 1 TANE DÜŞTÜ (bkz https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/)
• 836 SORU ÖNERGESİNDEN SADECE 8’İ KADINLARLA İLGİLİYDİ (bkz https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/)
• KABUL EDILEN KANUNLARDA KADININ ADI HİÇ YOKTU (bkz https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/)
• 90 BASIN TOPLANTISINDAN SADECE 3’Ü KADINLARIN YAŞADIĞI SORUNLARA DEĞİNDİ (bkz https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/)
• 27 MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİNDEN SADECE 2’Sİ KADIN İÇİNDİ (VE KABUL EDİLMEDİ)


Raporun Tamamı için lütfen şu bağlantıya tıklayınız: https://esikplatform.net/tbmm-izleme-raporu-2/


(kazete.com.tr)