Ankara kulislerinde, muhalefetin erken seçim çağrısına karşılık iktidarın 2023’ü gösterdiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 6 Kasım'da yapılacağı söylentileri dolaşıyor.

Altı partinin oluşturduğu Millet ittifakı, ekonomik kriz, dövizin yükselişinin önüne geçilememesi, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı gibi sorunlar yumağında boğulan AKP ve Cumhur İttifakının iki küçük ortağı MHP ve Birlik partisi'ni erken seçime zorlarken, baskılara daha fazla dayanamayacağı iddi edilen iktidarın  ülkeyi Kasım ayında erken seçime götüreceği konuşuluyor.

Muhalfetin erken seçim çağırılarına ısrarla kulağını kapatan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Haziran 2023’ü işaret ediyor. Ancak Ankara kulislerinde önümüzdeki sonbaharda erken seçim olacağına dair kulisler konuşulmaya başlandı.

ERKEN SEÇİM 6 KASIM’DA MI OLACAK? 

Muhalefetin erken seçim çağrısına karşılık iktidarın 2023’ü gösterdiği Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihine ilişkin iddialar gündeme gelmeye devam ediyor.

Sözcü gazetesinden Emin Özgönül’ün haberine göre, Ankara kulislerinde “İktidar bu ekonomik tabloda 2022 kışını çıkaramaz, erken seçim olacak” havası hakim. Kulislerde, seçimin erkene alınarak 6 Kasım Pazar günü yapılacağı konuşuluyor.

Muharrem İnce, 'sözcüsü'nü kaybetti Muharrem İnce, 'sözcüsü'nü kaybetti

İKTİDAR KANADI ÇIKMAZDA

Erken seçimle bağlantılı bir diğer konu ise Erdoğan’ın adaylığı. Anayasa gereği bir kişi Cumhurbaşkanlığı’na en fazla 2 kez aday olabiliyor. Ancak seçim erkene alınırsa 3. kez adaylığın önünde engel bulunmuyor. (Sözcü)