TÜİK, Haziran ayı tüketici fiyat endeksini açıkladı. TÜİK'e göre, bir önceki Aralık ayına göre yüzde 42,35'lik artış yaşandı. Böylece emeklinin zam oranı yüzde 42,35 oldu.

TÜİK verilerinegöre, 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde42,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78,62 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 44,54 artış gerçekleşti.

Milyonların beklediği emekli zammı ve memurların enflasyon farkı belli oldu. Bu veri ile memurlar aldıkları yüzde 7'lik zammı aşmış olurken, emeklilerin de zam oranları netlik kazandı.

Son zammı geçen Ocak ayında yapılan yapılan emeklinin maaşına 6 aylık enflasyon farkına göre zam yapılıyor. TÜİK verilerine göre, Haziran ayı için açıklanan TÜFE verisiyle emeklinin alacağı zam yüzde 42,35 olacak.

'Küresel resesyon, Türk ihracatçıları sipariş almakta düşündürüyor' 'Küresel resesyon, Türk ihracatçıları sipariş almakta düşündürüyor'

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur, memur emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri için beklenen zam oranı yeniden gündeme geldi. Çünkü Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamların belirleyicisi enflasyon oranları oluyor.

SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ve memur zammı Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından tam olarak netlik kazandı. (BloombergHT)