Joe Biden'in halka sesleniş konuşmasında CIA'nın düzenlediği operasyonla öldürüldüğünü duyurduğu Zahiri, Usame Bin Ladin'in sağ kolu ve El Kaide'nin ideoloğuydu.

El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri, Pazar günü CIA’in Afganistan’da insansız hava aracı ile düzenlediği saldırıda öldürüldü. ABD Başkanı Joe Biden, televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, "Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok" dedi.

Konuşmasında operasyonun detaylarına da yer verenABD Başkanı Biden, "Başkan Bush, Obama ve Trump dönemlerinde bıkıp usanmadan Zevahiri’yi aramıştık. İstihbarat ekibimiz bu yılın başlarında Zevahiri’nin yerini tespit etti. Aile üyeleriyle yeniden bir araya gelmek için Kabil'in merkezine taşınmıştı" dedi.

Biden konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu görev dikkatle planlandı, diğer sivillere zarar verme riskini titizlikle en aza indirdi ve bir hafta önce, koşulların uygun olduğu söylendikten sonra, onun işini bitirmek için son onayı verdim ve görev başarılı oldu."

Joe Biden

Joe Biden, operasyonda aile üyelerine zarar gelmediğini ve sivil can kaybı yaşanmadığını da sözlerine ekledi.

2011'de ABD güçlerinin Usame bin Ladin'i öldürmesinin ardından El Kaide’nin başına geçen Zevahiri'nin, 2001'de yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Eylül saldırılarının organizatörü olmakla suçlanıyordu. 

Uluslararası haber ajanslarına konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Zevahiri'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir evin balkonunda öldürüldüğünü söyledi.

Sahada Amerikan askerlerinin olmadığını sözlerine ekleyen yetkili, Zevahiri'nin Afganistan'daki varlığının, Taliban'ın 2020'de Katar'ın başkenti Doha'da ABD ile imzaladığı ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin yolunu açan anlaşmanın "açık ihlâli" olduğunu kaydetti.

Çocuk gelin ve iki kadın eşlerini öldürmekten idam edildi Çocuk gelin ve iki kadın eşlerini öldürmekten idam edildi

Biden'ın konuşmasından önce bir Taliban sözcüsü, ABD'nin Pazar günü Kabil'in bir yerleşim bölgesinde İHA saldırısı düzenlediğini açıklamıştı. Sözcü, saldırının, "uluslararası hukukun açık ihlali" olarak nitelendirmişti.

Sözcü, "Bu tür eylemler son 20 yılın başarısız deneyimlerinin tekrarıdır. ABD’nin, Afganistan’ın, bölge ülkelerinin çıkarlarına ters düşmektedir” dedi. (BBC/REUTERS)