Eşinin görevli olduğu okulda 'izin' meselesi yüzünden okulda müdür yardımcısını tehditden yargılanan hakim R.Ş. 4 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Erzurum'da eşinin görev yaptığı eğitim kurumunda 'izin' tartışması nedeniyle okula giderek müdür yardımcısı Fatıma Yeşilyurt'u tehdit ettiği iddiasıyla yargılanan hakim R.Ş., 720 lira adli para cezasının ardından açılan tazminat davasında da 4 bin TL ödemeye mahkum edildi. Öğretmen Yeşilyurt’un avukatı Muhammed Erşat Yazıcı, "Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hukukun üstünlüğü yine burada da tecelli etmiştir. Hem kadına karşı yapılan bu şiddet eylemi hem de kamu görevlisi olması sebebiyle görmüş olduğu şiddet eylemi vicdanları yaralamıştır ama mahkemenin vermiş olduğu karar, kamuoyunu rahatlatmıştır, vicdanları rahatlatmıştır" dedi.

Olay 21 Eylül 2020'de Erzurum Olgunlaşma Enstitüsü'nde meydana geldi. Hakim R.Ş.'nin öğretmen eşi H.Ş. rahatsızlığı dolayısıyla hastaneye gitmek için Müdür Yardımcısı Fatıma Yeşilyurt'tan izin istedi.

Yeşilyurt, H.Ş.'den hastaneden döndükten sonra izin belgesi getirmesini istedi. İzin isteyen öğretmen, "Benim eşim hakim, ben böyle şeylere gerek duymam" deyip okulu terk etti.

Hastaneden sonra eşi ile okula gelen hakim R.Ş., Müdür Yardımcısı Yeşilyurt 'un odasına girerek ile tartıştı. Gelen sesler üzerine odaya girenler tarafından hakim ve eşi dışarı çıkarıldı. İddiaya göre, bu sırada R.Ş., "Sana haddini bildireceğim. Bu iş burada kalmayacak" diyerek Yeşilyurt'u tehdit etti. Yeşilyurt, kendisine tehdit ve hakarette bulunan hakim hakkında suç duyurusunda bulundu.

Soruşturmanın ardından R.Ş. hakkında, kanun gereği Bölge İdare Mahkemesi hakimi olması sebebi ile Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 1'inci Ceza Dairesi’nde, öğretmen Fatıma Yeşilyurt'a karşı davranışları nedeniyle 'sair tehdit' suçundan dava açıldı.

TAZMİNAT DAVASINDAN DA CEZA ALDI

Yapılan yargılama sonunda ceza dairesi, ilk haksız hareketin kimin tarafından yapıldığı kesin olarak tespit edilemediği belirtilerek R.Ş.’yi 22 gün adli para cezasına çarptırıldı. Sanık hakimin olumlu hal ve davranışlarını göz önünde bulunduran daire, cezayı, 18 gün adli para karşılığı olan 720 liraya düşürdü ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Fatıma Yeşilyurt’un, hakim R.Ş. hakkında 11 Kasım 2021 günü Erzurum 5'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı manevi tazminat davasının da karar duruşması görüldü. Mahkeme safhasında verdiği dilekçesinde açılan davanın haksız ve mesnetsiz olduğunu, tanık beyanları, diğer deliller ve olayın meydana geldiği kuruma ait kamera kayıtları incelendiğinde, olayın oluş şekli de dikkate alındığında kendisinin davacıya karşı onu korkutacak, tehdit içerikli bir söz ve eyleminin bulunmadığını, davacıya yönelik söylediği iddia edilen 'Sana haddini bildireceğim. Bu iş burada kalmayacak' sözünü, davacıyı eşine ve kendisine karşı yaptığı eylem ve sarf ettiği sözler sebebiyle şikayet edeceği yönünde olduğunu belirten hakim R.Ş., istinaf yolu açık olmak üzere 4 bin TL manevi tazminat cezasına mahkum edildi.

'BU KARARLA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ TESCİLLENDİ’

Fatıma Yeşilyurt’un avukatı Muhammed Erşat Yazıcı, bu kararla bir kez daha hukukun üstünlüğünün tescillendiğini söyledi. Aynı okulda görev yapan sanık eşi ile müvekkili arasında izin meselesinden dolayı tartışma çıktığını belirten mağdur öğretmenin avukatı Yazıcı, şunları söyledi:

"Müvekkilim, hastaneden döndükten sonra izin belgesi getirmesini istiyor. Bu durumda izin isteyen öğretmen 'Benim eşim hakim, ben böyle şeylere gerek duymam' deyip okulu terk ediyor. Kamera görüntülerinde de var, bir saat sonra hakim eşi ile okula geliyor. Okulda birlikte müvekkilin odasını basıyorlar. Zorla hakim dışarı çıkıyor, müvekkile yönelik fiziki ve sözlü olarak saldırıda bulunuyor. Müvekkilin burada yaptığı tek şey görevini yapmak. Daha sonra hakim sanık yargılandı ve ceza aldı. Bunun üzerine açtığımız manevi tazminat davasını da kazandık ve 4 bin liraya mahkum edildi. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hukukun üstünlüğü yine burada da tecelli etmiştir. Hem kadına karşı yapılan bu şiddet eylemi hem de kamu görevlisi olması sebebiyle görmüş olduğu şiddet eylemi vicdanları yaralamıştır ama mahkemenin vermiş olduğu karar kamuoyunu rahatlatmıştır, vicdanları rahatlatmıştır."

HAKİMDEN AÇIKLAMA

Hakim R.Ş., konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Olayın 20 Eylül 2020 tarihinde eşinin görev yaptığı Erzurum Olgunlaşma Enstitüsü’nde gerçekleştiğini ve buranın okul olmadığını belirten Hakim R.Ş., açıklamasında şunları şu ifadelere yer verdi:

* “Ayrıntıya girmeden haberdeki bazı yanlış ifadelerin düzeltilmesini istiyorum. Öncelikle Fatıma Yeşilyurt’a karşı fiziksel şiddet içeren bir eylemim olmamıştır. Bu hususta iddianamede ve ceza mahkemesi kararında geçen bir ibare yoktur.

* Hatta şikâyetçi Fatıma Yeşilyurt’un ifadesinde de fiziksel şiddet uyguladığıma ilişkin ifade yoktur. Avukatın bu yöndeki beyanı gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumun kamera kayıtlarından da anlaşılacağı üzere benim okulu basmam söz konusu değildir. Zaten orası okul da değildir.

* Eşimle birlikte eşimin tedavisi sonrası belgeyi vermek için Fatıma Yeşilyurt’un odasına gittik. Aramızdaki tartışma sonrasında, eşime mobbing uyguladığından, bu işin burada kalmayacağını, kendisini Milli Eğitim Bakanlığına şikâyet edeceğim yönünde söz sarf ettim. Fiziksel şiddet ve bu olay sonrasında kendisine yönelik tehdit içeren eylemim ve sözüm olmamıştır.

İlk eşi Adalet Durak'tan İbrahim Tatlıses için suç duyurusu İlk eşi Adalet Durak'tan İbrahim Tatlıses için suç duyurusu

* Nitekim bu olayla ilgili yaptığım şikâyet üzerine MEB Müfettişleri gelmiş ve olayı soruşturmuşlardır. Ayrıca haberde eşimin Fatıma Yeşilyurt’a yönelik ‘Benim eşim hakim. Ben böyle şeylere gerek duymam’ şeklinde bir sözü de olmamıştır.

* Davacı tarafından manevi tazminat davası neticesinde 7 bin TL manevi tazminata hükmedilmiş ancak karar henüz kesinleşmemiştir. Tarafıma verilen sair tehdit suçundan dolayı para cezasında da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir. Yani hakkımda verilmiş bir ceza kararı yoktur. Yalnızca hükmedilen bir manevi tazminat vardır. Bu da ceza değildir ve henüz kesinleşmemiştir.

* Olay, ben eşim ve davacı arasında geçen karşılıklı sözlü tartışma olup, benim tek başıma kuruma giderek Fatıma Yeşilyurt’u odasında tehdit etmem ve fiziksel şiddet uygulamam söz konusu değildir. Ayrıca, bu olayla ilgili eşime verilen disiplin cezası mahkeme kararıyla iptal edilmiştir.” (DHA)