"X" Haber Ajansı   Haber ajanslarına göre, Dünya Ekonomik Forumu (DEF) bir kez daha (utanmadan) Türkiye 'de kadın ve erkek arasındaki  eşitsizliğin bırakın azalmayı, arttığını ve Türkiye'nin cinsiyet eşitsizliğinde dünyada başı çeken ülkelerden biri olduğunu açıkladı.     Her yıl hazırladığı geleneksel "Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporu"nu geçtiğimiz hafta yayımlayan Dünya Ekonomik Forumu'na göre, Türkiye cinsiyet eşitliği alanında 2014 yılında 142 ülke arasında 125’inci, yani 142 ülke arasında sondan 18'inci.


 


"X" Haber Ajansı


 


Haber ajanslarına göre, Dünya Ekonomik Forumu (DEF) bir kez daha (utanmadan) Türkiye 'de kadın ve erkek arasındaki  eşitsizliğin bırakın azalmayı, arttığını ve Türkiye'nin cinsiyet eşitsizliğinde dünyada başı çeken ülkelerden biri olduğunu açıkladı.  


 


Her yıl hazırladığı geleneksel "Küresel Cinsiyet Eşitliği Raporu"nu geçtiğimiz hafta yayımlayan Dünya Ekonomik Forumu'na göre, Türkiye cinsiyet eşitliği alanında 2014 yılında 142 ülke arasında 125’inci, yani 142 ülke arasında sondan 18'inci. Üstüne üstlük, Türkiye bu konuda yine gerilemiş! 


 DEF'e göre geçen yıl, 2013'te Türkiye 136 ülke arasında 120’nciydi. 2006 yılında ise 115 ülke arasında 105'inci sırada yer alıyordu. Anlaşılan Dünya Ekonomik Forumu da Türkiye'ye komplo kuran uluslararası güçlere dahil, zira tüm uluslararası örgütlerin önem verdiği cinsiyet eşitliği konusunda neredeyse gerçeklere aykırı bilimsel istatistiklerle Türkiye'nin korkunç halini yayınlamakla kalmıyor, bir de (utanmazca) gerilediğini iddia ediyor! 


Adının hükümetin medya kuruluşlarına uyguladığı çok çeşitli baskılar nedeniyle açıklanmasını istemeyen bir haber ajansına göre, birçok kadın örgütü temsilcisi, " Bu istatistiklere hiç ihtiyacımız yok. Bizler, kadınlar ve kadın örgütleri olarak, yaşanan cinsiyet eşitsizliğinin korkunç boyutlarını çok iyi biliyoruz zira hem yaşıyoruz, hem tanığız! Ama hükümet bizi dinlemeden, bizimle işbirliği yapmadan Türkiye'de cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda tek bir adım bile atamaz" demekte. 


 


Haber ajanslarına göre, beş- on yıl öncesine kadar cinsiyet eşitliği konusundaki bu uluslarası endeksler ciddiye alınıyordu. Hükümetler de, konudan sorumlu bakanlıklar da en azından yüzyüze görüşmelerde ya da medyaya verdikleri demeçlerde "Bu konuda çalışıyoruz, en yakın zamanda düzelme sağlayacağız" şeklinde konuşuyorlardı.  


 


Oysa ajanslara göre, hükümetin ve bakanlık sözcüleri son yıllarda: "Aaa, bu Türkiye'yi cinsiyet eşitliğinde tüm dünyanın en gerisinde gösteren bu uluslararası endeksler ne rezalet! Biz liderimizin de dediği gibi dünyanın da, Ortadoğu'nın da, herbişeyin lideriyiz!  Bizim hükümetimiz her konuda yapılması gerekeni yapmış dünyanın en bi ileri hükümetidir. 


 


Böyle Türkiyeyi geride gösteren rezil endeksleri haızrlayan uluslarası kurumlar Türkiye'ye karşı uluslararası komplo koaliayonlarına dahildirler" şeklinde konuşmaktalar.


 


Bu konuda Türkiye hükümeti, kadın örgütleri ve uluslararası kurumlar arasındaki heyecan verici çatışmaları ve gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.


 Bizi izleyiniz!

* Boğaziçi Üniversitesi, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği kurucu başkanı