Donör spermiyle aşılama İran'da bile serbest, Türkiye'de yasak

Türkiye kısırlık tedavisi açısından dünyanın en başarılı ülkelerinden biri. Ancak, yasal düzenlemeler nedeniyle erkeğin eşininki dışında yumurta veya sperm kullanarak kısırlık tedavisi yapılamıyorHalen Yale Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanı Kısırlık ve Üreme Hormon Bozuklukları Bölüm Başkanlığı görevini de yürütmekte olan Prof. Dr. Aydın Arıcı, çocuk sahibi olamayan çiftlerde sorunların yüzde 40’ı erkeklerden kaynaklandığını, bu erkeklerin yüzde 5’inde ise çok ciddi sperm sorunu olduğunu açıkladı. Arıcı " Kısacası her 50 erkekten biri baba olmak için ödünç sperme muhtaç. Ama ne yazık ki, Türkiye’de yasalar bu kişilere baba olma şansı tanımıyor" dedi.

Günümüzde kısırlık vakalarının kabaca yüzde 40’ının erkekte sperm sayısının ve kalitesinin düşüklüğüne bağlı olduğunu belirten Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Arıcı, kısırlık vakalarının yüzde 50’sinin kadında yumurtlama problemleri, tüplerin tıkalı olması ve rahmin bebeği taşıyabilme özelliklerine sahip olmaması gibi sorunlardan kaynaklandığını ifade ederek özetle şunları söyledi:

"Yüzde 10'da hem erkekte hem kadında sorun vardır. Bunların yanı sıra endometriozis gibi hastalıklar, çevresel faktörler, akraba evlilikleri, genetik sorunlar, dengesiz beslenme ve stres de kısırlığın oluşmasında rol oynayabilir" diyen Prof. Dr Arıcı, Artık Türkiye’de kısır çiftlerin yüzde 90’ı tedavi edilebiliyor. Tedavi edilemeyen yüzde 10 ise taşıyıcı anne, donör yumurta veya sperm tedavisi yapılamadığı için tedavi edilemiyor. Türkiye kısırlık tedavisi açısından dünyanın en başarılı ülkelerinden biri. Ancak, yasal düzenlemeler nedeniyle halen donör, yani eşininki dışında yumurta veya sperm kullanarak kısırlık tedavisi yapılamıyor. Ayrıca, yine yasal nedenlerden dolayı, Türkiye’de bebeğin doğana kadar başka bir kadının rahminde taşındığı ’taşıyıcı annelik’ yöntemi de uygulanamıyor. Bir kadının rahmi yoksa veya hiç yumurta üretemiyorsa veya eşinin hiç sperm üretimi yoksa, bunların tedavisi Türkiye’de kanunen mümkün değil."

İRAN’DA BİLE YASAK DEĞİL

Arıcı, açıklamasında, ortalama üretkenlik yaşında olan erkeklerin yüzde 15’inde sperm sorunu bulunduğunu bunların hemen hemen yüzde 5’inde ise sorunun ciddi boyutlarda olduğunu bildirerek her 20 erkekten birinin donör spermine ihtiyacı duyduğuna dikkati çekti. "Bunların büyük bir kısmı evlenmemiştir veya çocuk istemiyordur veya eşi de 'olmuyorsa olmuyor' diyordur. Bunları ayıklarsak, yaklaşık 50 kişiden birinin donör spermine ihtiyacı vardır" diyen, Prof.Dr.Arıcı, tedavinin kendisinin çok pahalı olmadığını ancak Türkiye'de yasalar izin vermediği için yurt dışına çıkma olanağı olan çiftlerin donör spermi aşılatmak yada donör yumurtası için eskiden Yunanistan'a şimdilerde ise en yakın ülke olarak Kıbrıs'a gittiklerini söyledi.

Prof. Dr. Arıcı, İran da bile serbest olan bu yöntemin Suudi Arabistan'da yasak, ancak bütün Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da rahatlıkla uygulanabilldiğini belirterek Türkiye'deki yasağın dini nedenlerden kaynaklandığını vurguladı

Donör spermiyle aşılama İran'da bile serbest, Türkiye'de yasak