Dünyada dolar milyonerlerinin sayısı geçen yıl artış gösterdi. Zenginlerin varlıkları bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 86 trilyon dolar ile rekor düzeye çıktı. En fazla zengine sahip ülkeler ABD, Japonya ve Almanya.

Dünyanın her yerindeki varlık sahibi kişiler, geçen yıl artan hisse senedi fiyatları ve 2020'deki korona krizinin ardından yaşanan ekonomik toparlanmadan faydalandı.

Danışmanlık firması Capgemini'nin yaptığı hesaplamalara göre zenginlerin varlıkları toplamda bir önceki yıla göre yüzde 8 artış göstererek 86 trilyon dolar ile rekor düzeye çıktı. Aynı zamanda, en fazla zengine sahip üç ülke arasında yer alan Almanya da dahil olmak üzere, dolar milyonerleri kulübü de genişledi.

Capgemini uzmanı Klaus-Georg Meyer bu yılla ilgili olarak "2022 için tahminimiz çok daha temkinli" dedi.

Bloomberg, dünyanın en zengin 500 insanının bu yıl 1.4 trilyon dolar, en zengin 5'inin ise 345 milyar dolar kaybettiğini bildirdi.

Yüksek enflasyonla  mücadelede merkez bankalarının faiz artırım sürecine girmesiyle hisse senedi piyasaları baskı altında bulunuyor. Capgemini tahminlerine göre en az 1 milyon dolar yatırım varlığı olan kişilerin sayısı geçen yıldan bu yılın Nisan ayına kadar yüzde 4 azaldı.

DOLAR MİLYONERLERİ SAYISI ARTTI

Geçen yıl dolar milyonerleri kulübü küresel olarak yüzde 7,8 artarak 22,5 milyon üyeye ulaştı. Almanya'dan da 100 bin kişi bu kulübe katıldı ve böylece Alman milyonerlerin sayısı 1,63 milyona ulaştı. 

Almanya'daki dolar milyonerlerinin servetinin toplamı da yüzde 7,4 artarak 6,3 milyar dolara yükseldi. Bu artışta borsalardaki yükseliş ve emlak fiyatlarındaki artış etkili oldu.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın hesaplamalarına göre hanehalkı kişisel varlığı geçen yıl sonu itibariyle 7,61 milyar euro düzeyindeydi. Bu hesaplamada nakit para, hisse senedi ve fonlar dikkate alındı ancak emlak varlığı bu hesaplamaya dahil edilmedi.

ABD BİRİNCİ SIRADA

Almanya Capgemini hesaplamalarına göre en fazla dolar milyonerine sahip ülkeler arasında ön sıralarda yer alıyor.

ABD 7,46 milyon üye ile ilk sırada yer alırken, Japonya 3,65 milyon ile ikinci sırada yer alıyor. Çin 1,54 milyon milyoner ile Almanya'nın ardından dördüncü sırada yer alıyor.

Benzine 2.18, otogaza 54 kuruş yeni bir zam daha Benzine 2.18, otogaza 54 kuruş yeni bir zam daha

Toplamda dolar milyonerlerinin yüzde 63,6'sı dört ülkede toplanmış durumda.

Araştırmaya göre süper zenginlerin sayında da geçen yıl artış kaydedildi. En az 30 milyon dolar serveti olanların varlığında toplam yüzde 8,1 artış olurken, bu kişilerin sayısı ise yüzde 9,6 büyüyerek 220 bine ulaştı. 

BLOOMBERG 10 YILDIR MİLYARDERLER ENDEKSİ YAYINLIYOR

Mart 2012'den bu yana dünyanın en zengin insanlarının servetiyle ilgili bilgileri içeren Milyarderler Endeksi'ni yayınlayan Bloomberg ajansı, dünyanın en zengin 500 insanının bu yıl 1.4 trilyon dolar, en zengin 5'inin ise 345 milyar dolar kaybettiğini bildirdi.

Habere göre en çok kaybeden, 85.6 milyar dolarla Binance kripto para borsasının kurucusu Changpeng Zhao oldu.

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, 73.2 milyar dolar kayıpla ikinci sırada yer alırken, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos da 65.3 milyar dolar kayıpla üçüncü sıraya yerleşti.

Bunun yanı sıra Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya platformlarını bünyesinde bulunduran Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg 64.4 milyar dolar zararla dördündü sırada yer aldı.

Ayrıca haberde, yalnızca pazartesi günü, dünyadaki en zengin 500 kişinin toplam 206 milyar dolar zarara uğradığı belirtildi.

Danışmanlık firması Capgemini'nin verdiği bilgiye göre, varlıklı insan sayısı bir önceki yıla kıyasla dünya üzerinde yüzde 8, ABD'de ise yüzde 13 arttı.

Öte yandan 2022'de Asya-Pasifik bölgesindeki varlıklı insan sayısı, Avrupa ve ABD'nin gerisinde kalarak yalnızca yüzde 4.2 arttı.

Asya-Pasifik bölgesi, son 10 yılda bu konuda baskın konumdaydı. Bloomberg, trenddeki değişikliğin gerekçesini Çin'in teknoloji devlerie karşı aldığı sert tedbirler ve emlak piyasasındaki borç kriziyle açıkladı.

Halihazırda dünyadaki varlıklı insanların yüzde 64'ü ABD, Japonya, Çin ve Almanya'da yaşıyor.

(dpa/Bloomberght)