İstanbul Tuzla ve Kadıköy sahillerinde müsilaj benzeri kirlilik görülmeye başlandı. Görüntüleri değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Gördüğümüz krem kıvamındaki müsilaj" dedi.

 Tuzla ve Kadıköy sahillerinde bu sabah drone kamerasına müsilaj benzeri kirlilik yansıdı. İzmit ve Yalova'da dün görüntülenen müsilajın İstanbul'da görülmeye başlandığı yorumları yapıldı.

Müsilaj İstanbul'a döndü - 2

 Salyası olarak da bilinen müsilaj geçtiğimiz yıl Mart ayında Marmara ve Ege Denizi'nde ortaya çıkmıştı. 

Uzmanlar deniz sıcaklığının artmasıyla bu yıl da müsilajın görülebileceğini ifade etmişti.

Müsilaj İstanbul'a döndü - 3

"MÜSİLAJ GÖRÜNÜR DURUMDA"

Drone kamerası yansıyan görüntüleri Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı yorumladı.

"'Her an müsilaj ortaya çıkabilir' demiştik" diyen Sarı, "Üzgünüm şu an Marmara Denizi'nin farklı bölgelerinde yüzeyde müsilaj görünür durumda. Müsilajın çok farklı formları var. Bilimsel olarak 10 tane en az müsilaj tipi var. Şu an yüzeyde gördüğümüz krem kıvamındaki müsilajı görüyoruz" şeklinde konuştu.

Müsilaj İstanbul'a döndü - 4

Prof. Dr. Mustafa Sarı, müsilajın hiç yok olmadığını ve denizin dibinde olduğunu belirterek, "Müsilajın nedenlerini ortadan kaldırmadan sonuçlarının değişmesini beklemek yanlış olur. Müsilajın 3 temel tetikleyicisinden bahsetmiştik. Birincisi, deniz yüzeyi sıcaklıklarının yüksek olması, ikincisi kirlilik kaynaklarının fazla olması, üçüncüsü Marmara Denizi'nin orijinal yapısı" dedi.

"KİRLİLİK YÜKÜNÜ AZALTMADA BAŞARILI DEĞİLİZ"

Yüzey suyu sıcaklıklarının iklim değişikliği ile ilişkili olduğunu ve bu duruma müdahale edemediklerini belirten Sarı, "Marmara Denizi'nin orijinal yapısı değiştirmediğimiz bir durum. Geçen yıl Nisan ayından bugüne kadar kirlilik yükünü azaltmada başarılı değiliz. Marmara Denizi'nin kirlilik yükü azalmadı. Dolayısıyla nedenler ortadan kalkmadan müsilajın ortadan kalmasını bekleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

Müsilaj İstanbul'a döndü - 6

"KREM KIVAMINDA MÜSİLAJ GÖRÜYORUZ"

Sadece geçen yıl Ağustos ayından beri müsilajın görülmediğini ve yüzeyden kaybolduğunu aktaran Sarı, "Deniz dibine çöktü ve müsilaj çamuru olarak deniz dibinde etkisini devam ettirdi. Havaların ısınmasıyla beraber su sıcaklıkları artmaya başladı. Şu an deniz yüzeyinde farklı bölgelerde tekrar krem kıvamında ince bir tabaka halinde müsilaj görüyoruz" diye konuştu.

Müsilaj İstanbul'a döndü - 7

"SU ŞARTLARI HEP UYGUN"

Prof. Dr. Mustafa Sarı, bu yıl görülen müsilajın farklı bir tipi oduğunu ifade ederek, "Geçen yıl önce su kolonunda müsilaj ortaya çıkmıştı. Şeritler halinde bütün suyun ışıklı bölgesini kaplamıştı, daha sonra yüzeye çıkmaya başlamıştı. Bu sene su kolonunda henüz müsilaj yok. Ancak aşırı alt çoğalması Ocak ayından beri var, su şartları hep uygun" dedi. 

Müsilaj İstanbul'a döndü - 8

"DENİZİN ZAMANI YOK"

Acil çağrı yapan Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Denizin zamanı yok. Hep beraber Marmara çevresinde yaşayan insanları denize yardıma çağırmamız gerek. Ulusal çapta kampanyalar yapmamız gerek. Lavabonuzdan bir litre atık yağ döktüğünüzde denizdeki bin ton suyu kirletmiş oluyorsunuz" dedi.

Gözden kaçırmayın

Bugün Dünya Günü: Gezegenimize yatırım yapın Bugün Dünya Günü: Gezegenimize yatırım yapın

Müsilaj İstanbul'a döndü - 9

"MÜSİLAJIN SORUMLUSU BİZİZ"

Evlerde kullanılan çamaşır suyu miktarının azaltılması gerektiğini söyleyen Sarı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bütün bu temizlik malzemeleri fosfat bazlı. Bu maddelerin kullanımını azaltmamız lazım. Daha az atık çıkarmamız gerekiyor. Diğer taraftan da hızlıca sanayi kuruluşları üzerindeki denetimi artırmamız gerek. Denetimi eksik bıraktığımızda atıklarını denize gönderiyorlar. Denizi uzaylılar bu hale getirmedi, müsilaj kendi kendine ortaya çıkmadı. Müsilajın sorumlusu biziz, önleyecek olan da biziz.

Müsilaj İstanbul'a döndü - 11(Demirören Haber Ajansı)