Sürekli öğrenmeye devam etmenin büyük bir canlandırıcı gücü olduğunu yine yeniden keşfediyorum. Ve bu beni her geçen gün biraz daha yeni şeyler öğrenmeye itiyor. Oysa artık yaşını başını almış, fazlasıyla hayat tecrübesi olan bir kadın olarak rahatlıkla köşeme çekilip, ahkamlar kesebilecek durumdayım ancak bunun insanı nasıl köhneleştirdiğini, sabit fikirli yaptığını ve yaşama sevincini  sinsi sinsi yok ettiğini de deneyimledim. O nedenle de sanırım öğrenmeye ve denemeye devam edeceğim. 

Birkaç sene önce Facebook’ta “Groove dance” diye bir video görmüştüm. Kadınlı erkekli bir grup dans ediyordu tabii hemen tıkladım. "Groove"dan diye bir methot olduğunu Misty diye bir hanımefendinin bunu yarattığını öğrendim.

Sonra YouTube’dan Misty’inin hikayesini dinledim. Misty, Los Angales’da fitniss, plates, dans eğitmenliği mesleğinin zirvesinde herşeyi bırakıp, ben ne yapıyorum diye sormak zorunda kalmış kendine, çünkü blumia ve anoreksia nedeniyle hastanelik olmuş. Herşeyi bırakıp Meksika’ya yerleştikten sonra biz niye sürekli kendimize işkence ediyoruz, neden sadece  kendimiz için, sağlıklı olmak için, keyif almak için dans etmiyoruz diyerek Groove Methot dans yöntemini uygulumaya başlamış. Hikayeyi dinledikten sonra hemen Groove yapmak istemiştim ancak o zamanlar ne koşullarım, ne de ben bunu denemeye bile hazır olmadığımız için, her zaman hepimizin yaptığını yapıp erteledim sonra da unuttum gitti…

O videoyu gördükten 3 yıl, bugünden tam bir yıl önce, yeni hayatımı kurmaya çalışırken, ne yeteri kadar param vardı, ne tam olarak ne yapacağımı biliyordum ki yine facebook’ta Groove reklamını gördüm. “Sizi 30 günlük meydan okumaya davet ediyorum” diyordu reklamda Misty. Ve Body Groove’a bir senelik üyelik ücretinde büyük bir indirim yapmışlardı. Bu sefer koşullarım hiç uygun olmamasına rağmen Body Groove’a bir senelik üyeliğimi yaptırdım. Ertesi gün 30 günlük meydan okuma seanslarına katılmaya başladım. Bir ay her sabah 50-60 dakika Groove dans yaptım. Hayatımda yaptığımın en doğru şeyin bu üyelik olduğunu çok kısa zamanda anladım.  Groove sadece bedenime değil, ruhuma ve kalbime de iyi geliyordu. Bir ay bittiğinde bu seferde Groove eğitmeni olmak isteyenler için  yeni bir ilan gördüm. İçimdeki ses saçmalama bu yaştan sonra  mı, dediyse de diğer ses tabii ki neden olmasın deyince elimde avuçumda ne varsa hepsini Groove eğitmeni olmak için harcadım. İyi ki de harcamışım. Önce Groove eğitmeni oldum. Bu arada  dünyada ki ilk ve şimdilik tek Türkçe Groove yapan eğitmen oldum. Bir kaç ay zoom üzerinden Türkçe Groove yaptım ancak katılımın çok az olması nedeniyle sadece Türkçe sınıfını şimdilik durdurdum ancak bir senedir zoom üzerinden İnglizce olarak dünyanın çeşitli yerlerinden  benimle Groove yapmak isteyenlerle her salı groove dans yapmaya devam ediyorum. Bu arada Groove Advance eğitimlerini aldım. Ayrıca Kalbi genc olanlarla Groove diye başka bir eğitimi de bitirdim  böylece engelliler, yaşı ileri oduğu için zor hareket edebilen, tekerli sandalye kullananlar gibi aslında dans edecekleri pek düşünülmeyen bir grupla da Groove yöntemi kullanarak dans etmeyi öğrendim. Şimdi onlar için sınıflar yapıyorum. Ayrıca yaşadığım yerdeki spor salonunda da Groove dans yapmaya başladım. Benimle Groove yapmaya başlayan ve kendileriyle ilişkilerinin nasıl değiştiğini anlatan kadınları gördükçe daha da çok kişi Groove yapmalı diye düşünüyorum. Bu arada Groove Fitness’ı keşfettim. Groove Fitness’da Groove dansın bir kolu ancak daha Fitness, Cardio ağırlıklı ve bu yaşımda onun eğitimi de bitirdim. Artık Groove Fitness sınıfları yapmaya da başlayacağım. Umuyorum Türkiye’den de kadınlar benim zoom üzerinden de yapacağım Groove Fitnes sınıfıma katılmak isterler. 

Groove dünyanın en basit ve otantik dans figurlerinden oluşuyor. Hareket eden herkes Groove yapabilir. Kilonuz, yaşınız, daha önce dans etmemenizin hiç bir önemi yok. Groove dansta eğitmen size yol gösteriyor sadece.  Onun gösterdiği hareketleri kendi tarzınızla yapıyorsunuz.

Groove methotun beş ilkesi var:

1.    Nasıl dans ettiğin ve nasıl göründüğün kimsenin umurumda değil ancak birileri bununla ilgileniyorsa buda senin sorunun değil.
2.    Senin yolun doğru yol. Hareketleri kendi bedenini dinleyerek yaparsan yanlış yapmana imkan yok.
3.    Sen özgünsün ve bunu koru, kimseyi taklit etme, kendi orjinal halinde dans et.
4.    Bunu kimse senin için yapamaz.
5.    Bu prensibleri hayata geçirmediğin sürece bilmenin sana bir faydası olmaz. 

Groove hayatıma girdiğinde beri daha çok hareket eder oldum. Düzenli koşmaya, daha çok yürümeye ve Tai Chi yapmaya başladım.

Bunların hiçbirini zayıflamak için yapmıyorum ama bedenimi hafifletmek benim için çok önemli çünkü bu ruhumu da hafifletiyor. Bu arada daha çok hareket etmeye başladığımdan beri istediğim kadar çikolata ve abur çubur da yemeye başladım. Hayatımda hiçbir yasak yok. Canım ne isterse, ne kadar isterse yiyorum yada içiyorum çünkü biliyorum ki bedenime iyi bakıyorum. 

Kendimle ve bedenimle inatlaşmadan keyifle yaşamayı öğreniyorum, hemde kaç beden olduğumla hiç ilgilenmeden, benim için önemli olan kaç beden olduğum değil bedenimin ne kadar sağlıklı ve huzurlu olduğu…  İnanın yaşın hiç önemi yok yeter ki isteyin ve küçük adımlarla olsa da hareket etmeye başlayın… Genç kalmanın en büyük sırrı hareket etmeye, öğrenmeye ve denemeye devam etmek… Denemeye ne dersiniz?...