Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'nın Dakça ilçesinde Mesudiye Mahallesi, Kocadağ’da orman yangını çıktı. Alevlerin ilerlediği Döşeme mevkiinde bir ev yandı, o bölgedeki evler de tahliye edildi. 11 saattir devam eden orman yangınında çalışmalar gece saatlerinde de sürüyor.

Muğla'nın Datça ilçesi, Mesudiye Mahallesi, Kocadağ'daki askeri radar üssünün bulunduğu yerin hemen altında orman yangını başladı.

Bölgede rüzgarın etkili olduğu belirtilirken Datça Orman İşletme Şefliği yangına müdahale ediyor.

YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞTI, 1 EV YANDI 

Kara ve havadan yapılan müdahaleye rağmen bölgedeki rüzgarın şiddeti ile alevler çok büyüyerek yerleşim alanı olan Maşa Çukuru'na ulaştı. Alevlerin ilerlediği Mesudiye Mahallesi Döşeme mevkiinde ise bir ev yadı, o bölgedeki evler de tedbir amacıyla tahliye edildi.

YOLLAR KAPATILDI, PLAJLAR BOŞALTILDI

Yangın bölgesine çıkan yollar tedbir amaçlı kapatılırken sahil güvenlik ekipleri de sahile yaklaşarak plajı boşaltılması uyarısı yaptı. Marmaris-Datça karayolu da alınan önlemler nedeniyle trafiğe kapatıldı.

14 HELİKOPTER 7 UÇAK MÜDAHALE İÇİN BÖLGEDE

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ise sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:
“Datça Mesudiye’de 12:21’de çıkan orman yangınına ilk müdahaleyi 12:35’de yaptık.
7 uçak, 14 helikopter, 75’i arazöz toplam 96 iş makinası, 400 personelimizle yangını söndürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

“O BÖLGEYE SIÇRARSA MARMARİS’İ GEÇER”

Datça Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar, Halk TV canlı yayınında yaptığı açıklamada yangının tek bölgede sürdüğünü ama rüzgar nedeniyle yayıldığını belirtti.

Uçakların radarı korumaya çalıştığını ve alevlerin köye doğru ilerlediğini söyleyen Uçar, “Yangının, köye zarar vermesi şu anda mümkün görünmüyor. Ama köyün dışında daha geniş alanımız var. Yangının buraya sıçraması durumunda, Marmaris yangınını geçeceğini düşünüyorum” uyarısında bulundu.

İTFAİYE ARACI DEVRİLDİ

Yangını söndürme çalışmaları devam ederken, bölgeye destek ekipleri de gönderildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri de bölgeye sevk edildi. Yangın bölgesine giden itfaiye aracı sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu keskin virajda devrildi.

JANDARMA VE POLİS DE ALEVLERE MÜDAHALE EDİYOR

Öte yandan, orman yangınlarının sıkça yaşandığı ve yeşil örtünün büyük bir kısmının siyaha büründüğü Muğla'da kolluk kuvvetleri de Datça’daki orman yangınına müdahalede bulundu.

Datça İlçe Emniyet Müdürü İsmail Toygun tek başına eline aldığı çalı ile, jandarma ekipleri de su sıkarak yangının daha da büyümesini engellemeye çalıştı.
Alevlerin kontrol altına alınabilmesi için ekiplerin çalışmaları sürüyor.

“BURADA YANGIN ÇOK BÜYÜK”

Datça’da öğle saatlerinde başlayan ve kısa sürede büyüyen yangının ilk anları vatandaş kamerasına yansıdı.

Yangını yoldan görüntüleyen vatandaş, “Burada yangın çok büyük. Yolun sağı ve sol tarafı her taraf yanıyor şu an. Buraya destek büyük bir ihtimal gerekecek. Yer hava radarın altı. Vericilerin üstündeyim” diyerek durumu aktardı.

ALEVLERİN ULAŞTIĞI DATÇA-HAYITBÜKÜ SAHİL YOLU ULAŞIMA KAPATILDI

Muğla'nın Datça ilçesinde çıkın orman yangınında alevler, kuzeyden esen kuvvetli rüzgarın da etkisiyle deniz yönünde ilerlerken, alevler Datça-Hayıtbükü sahil yoluna ulaştı.

Yol trafiğe kapatılırken, yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Yol kenarlarındaki ağaçlar, alevlerin yayılmasını önlemek amacıyla iş makineleriyle devrilip, kaldırılarak, emniyet şeridi oluşturuluyor.

Karadan müdahaleler, alevlerin yolun her iki tarafına da sıçraması nedeniyle güçlükle yapılabiliyor. Alevlerin aynı hızla devam etmesi durumunda Avlana bölgesi ve Hayıtbükü Koyu'na kadar ilerleyebileceği üzerinde durulduğu bildirildi.

AKSAZ DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI'NDAN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA DESTEK

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter'den yaptığı yazılı açıklamada, Muğla Valiliği'nin talebi üzerine Datça'daki orman yangınına destek olarak personelin yanı sıra arazöz, dozer ve su tankeri gibi yangın söndürme ve arazi araçlarının görevlendirildiği bildirildi.

BAKAN KİRİŞÇİ BÖLGEYE GİDİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça'daki orman yangınını yerinde incelemek üzere yangın bölgesine harekete etti. Bakan Kirişci'nin saat 18.00'de bölgeye ulaşmasının beklendiği bildirildi.

“10 UÇAK, 20 HELİKOPTER DEVREDE”

Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 10 uçak, 2 idari helikopter, 18 su atar helikopter, 151 arazöz, 26 iş makinesi, 811 personelin Datça yangınına müdahale ettiği belirtildi.

20 EV TAHLİYE EDİLDİ

Yangın bölgesinden gelen son bilgilere göre bazı evler alevlerden zarar gördü. Yangının etkilediği yerleşim yerlerindeki 20 ev tahliye edilirken, dumandan etkilenen 4 orman işçisi ilk müdahalelerin ardından hastaneye sevk edildi.

ÜÇ SAHİL GÜVENLİK BOTU BÖLGEDE

Yangın bölgesine müdahalede bulunan yangın söndürme uçaklarının denizden su alırken çevre güvenliğini sağlaması için üç sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildiği, ayrıca bu botların muhtemel kıyıdan tahliyelerde vatandaşları alandan uzaklaştıracağı öğrenildi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Muğla Datça'da saat 12.30'da başlayan orman yangını sebebiyle 16 Ambulans ve 9 UMKE Timi, toplam 76 sağlık personeli görevlendirilmiştir. Yangından etkilenen 4 kişinin tedavisi yapılmıştır. Halen devam eden yangının en az zararla, bir an önce söndürülmesini ümit ediyoruz.” dedi.

image small

“YANGIN HER YERE YAYILMIŞ DURUMDA”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, yangın bölgesine giderek son durumu aktardı. Erbay, “Yangın çok farklı kolda her yere yayılmış durumda. Rüzgar çok şiddetli. Aşağı taraf Mesudiye tamamen duman altında. Acil bir şekilde müdahale edilmesi lazım” diye konuştu.

“HIZLI MÜDAHALE EDİLMEDİ”

“Böyle devam ederse yangın bu gece devam edecek” uyarısında bulunan Erbay, yangına müdahalenin yetersiz olduğu eleştirisinde bulunarak, “Maalesef gene beceremedik. İlk yangın çıktığında etkin müdahaleyi yapamadık. Hızlı müdahale edemedik. Bir an önce her yerden müdahale edilmesi lazım. Takviyeye ihtiyaç var” dedi.

Çevre ve emek örgütlerinden 'ölüm Gemisi'ne geçit yok Çevre ve emek örgütlerinden 'ölüm Gemisi'ne geçit yok

YANGIN 2 NOKTADA ETKİLİ

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangının Mesudiye ile Hayıtbükü arasında bir nokta ile doğu kısmında ormanlık alanda etkili olduğunu duyurdu.

5 EVDE KISMI HASAR MEYDANA GELDİ, 15 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Öte yandan kuvvetli rüzgarın etkisiyle alevler Hayıtbükü Koyu’na yaklaştı. Rüzgarın şiddeti ile alevler sahildeki evlere 200 metre kala paralel olarak ilerlemeye başladı.

Hayıtbükü’nde tek katlı müstakil taş evin çatısına sıçrayan alevlere köylüler, tankerlerle getirdikleri su ve hortumlarla müdahalede bulundu.

Alevler evi tamamen sarmadan söndürüldü. Ayrıca, Döşemealtı mevkisindeki inşaat halindeki bir bina ile Hayıtbükü Koyu yakınlarındaki 4 ev yangında kısmen zarar gördü. Bu evlerde kalan toplam 15 kişi alevler ulaşmadan kısa bir süre önce tahliye edildi.

DATÇA’YA DÖNÜŞLERE İZİN VERİLMİYOR

Hayıtbükü ve Palamütbükü’ndeki koylara günübirlik için gelen tatilcilerin Datça’ya dönüşlerine alevlerin bölgeyi tehdit etmesi nedeniyle izin verilmiyor. Karayolu, güvenli hale getirilinceye kadar geçişlere kapatıldı.

TATİLCİLER HAYITBÜKÜ’NÜ BOŞALTIYOR

Alevlerin Kabaklarlı Plajı’na kadar ilerlemesi üzerine jandarma bölgede tahliye kararı aldı. Jandarma, tedbir amacıyla Hayıtbükü ve Kabaklarlı çevresindeki konaklama tesisi ve evlerde kalan tatilcilerden bölgeyi boşaltmaları istedi.

Bunun üzerine yanlarına özel ve değerli eşyalarını alan tatilciler, kendi araçlarıyla bölgeden ayrılmaya başladı. Bölgeyi terk eden yaklaşık 2 bin kişi Palamutbükü’ne yönlendirildi. Datça Kaymakamı Mesut Çoban, tatilcilerin bölgeden ayrılmaya başladığını belirterek, “İşletme sahipleri ise kendi istekleriyle kalmayı tercih etti” dedi.

BAKAN KİRİŞÇİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça'daki yangın bölgesine gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Kirişci yaptığı açıklamada, “Teknolojimiz en üst seviyede. Kullandığımız yapay zeka, yazılımlarımız, donanımlarımız. Biz Marmaris'te daha beterini gördük, burada içimiz daha rahat. Burada son durumla ilgili bilgi alacağız. Bir de gece kullanılabilen helikopterleri de ilk defa burada denemiş olacağız. Bunların sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edeceğiz. İlk defa burada deneyeceğiz” dedi.

BAKAN YANIK: 500 BİN TL KAYNAK GÖNDERİYORUZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bölgedeki vatandaşlarımızın acil ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için Datça Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza 500.000 TL kaynak gönderiyoruz” dedi.

image small

İBB İTFAİYESİ: OLAY YERİNE İNTİKAL ETMEYE HAZIRIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, iki ekibin Muğla Datça ve İzmir Çeşme’deki orman yangınlarına müdahale etmek için tüm hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. İstanbul İtfaiyesi’nden yapılan açıklamada, “Yetkililerden talimat gelmesi halinde, olay yerlerine intikal etmeye hazır durumdalar” denildi.

image small

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Muğla’nın Datça ilçesi ve İzmir’in Çeşme ilçesinde sabah saatlerinde başlayan orman yangınları kontrol altına alınamadı. Yangına müdahalede yetersiz kalındığı iddiaları üzerine Orman Genel Müdürlüğü’nden açıklamalar geldi.

“EKİP SAYILARI KADEMELİ OLARAK ARTTIRILIR”

Orman Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, “Orman yangınlarının ne kadar sürede söndürülebileceğini saptamak güçtür. Yanıcı madde türü, arazi şartları, yangının başlangıç saati, mevsim, anlık meteorolojik durumlar başta olmak üzere birçok değişken durum vardır. Dar bir vadide tutulamayan yangın rüzgârın yardımı ile yangın geniş bir alana yayılabilir. Veya tam tersi olarak elverişli hava koşullarında kısa sürede tutulabilir. Bu nedenle sevk edilen ekip sayıları uzmanların kararları ile kademeli olarak arttırılır” ifadelerine yer verildi.

“KONTROL ALTINA ALMA İHTİMALİ OLAN BİR YANGINA ONLARCA HAVA ARACI GÖNDERMEK OLUMSUZ ETKİLER”

Tartışma konusu olan yangına müdahale yöntemleriyle ilgili açıklamalarını sürdüren Orman Genel Müdürlüğü, “Kısa sürede kontrol altına alma ihtimalinizin bulunduğu bir yangın için onlarca hava aracını ve yüzlerce kara aracını aynı anda yangın bölgesine sevk etmek farklı bir bölgede çıkabilecek yangınlarla mücadeleyi olumsuz etkileyebilir. Sahada koordinasyonu güçleştirebilir” ifadelerinde bulundu.

Orman Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle devam etti:

“PLANLAMALAR BU İHTİMAL DİKKATE ALINARAK YAPILIR”

*Yüzde 55'i yangına 1. derecede hassas olan orman varlığımızın her an başka bir bölgesinde yangın çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimal sürekli göz önünde ve masada durur. Planlamalar da bu ihtimal dikkate alınarak yapılır.

“GEREĞİNDEN FAZLA EKİP SEVK ETMEK…”

*Ayrıca bir diğer değişken de yeni başlayan bir yangına gereğinden çok fazla ekip sevk etmenin mücadelenin mali boyutunu, sürdürülebilirliğini ve koordinesini olumsuz etkileyebilecek olmasıdır.

*Orman yangını ile mücadele farklı değişkenlerin bir arada olduğu teknik detaylar içeren, stratejik planlama ve uzmanlık isteyen bir konudur.

*Orman Genel Müdürlüğü 183 yıllık tecrübesi ile dünya ormancılığında söz sahibi bir kurumdur. Yangınla mücadelede ülkemizin gücüne güvenin. Orman yangınların %88'inin insan kaynaklı başladığını, iklimsel şartlar nedeniyle afet boyutuna erişebildiğini ve enerjisi yüksek yangınların kısa sürede kontrol altına alınmasının güç olduğunu lütfen unutmayın.

*Ülkemiz, Uluslararası Ormancılık Eğitim merkezi ile dünyanın farklı ülkelerine yangınla mücadele eğitimi veren, tecrübe paylaşımı yapan bir ülkedir. Orman yangınlarında İHA kullanımı ve geliştirdiği yazılımlarla teknoloji kullanımında birçok ülkeye öncülük etmiştir.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ: BİR KEZ DAHA YANGINLA MÜCADELEDE BAŞARISIZ OLUNUYOR

Muhalefet, orman yangınlarına müdahale konusunda yetersiz kalındığı yönünde eleştirilerini sürdürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Datça’dan yangın görüntüleri paylaşarak, “Datça'dan gelen görüntüler çok kötü. Maalesef bir kez daha yangınla mücadelede başarısız olunuyor. Defalarca uyardık, tedbir alın dedik ama AKP'nin beceriksizliği ormanlarımızın, ciğerlerimizin yanmasına neden oluyor” dedi.

“EN KISA SÜREDE KONTROL ALTINA ALINMASI HEDEFLENMEKTEDİR”

Datça Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Belediye Başkanlığı’ndan Mesudiye bölgesinde çıkan orman yangınına uçaklar, helikopterler ve kara ekipleriyle yoğun şekilde müdahale edilmekte olup, en kısa sürede kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Şiddetli esen rüzgar nedeniyle zorlaşan çalışmalara destek veren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Oluşabilecek ihtiyaçlar için bizi takip etmenizi istirham eder, söndürüldü haberini vermek için fedakarca mücadele ettiğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.

ALEVLER ŞEHİR MERKEZİNE İNEBİLİR

Muğla'nın Datça ilçesinde 12.30’da başlayan orman yangını bir türlü söndürülemiyor. Rüzgarıyla meşhur Datça'da akşam saatlerinde hızını artırıp zaman zaman da durduran değişken rüzgar yangının nereye kadar gideceğini belirleyecek.

Saat 23.30 itibariyle Kızılbük mevkii cayır cayır yanıyor. Değişken rüzgar alevlerin yönünü Zeytincik tarafına da yönelttiği bilgisine ulaşıldı. Datça'da yaşayan emekli deneyimli gazeteci Sedat Kaya SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Alevler Domuzçukuru'na ulaşırsa Datça merkez bile yanabilir” dedi.

“ÖNLEM ALINAMIYOR”

Kaya şunları söyledi:

*Kızılbük gerçekten çok kötü ve cayır cayır yanıyor. Şu anda bir tane gece görüşlü helikopter gördüm, başka var mı bilmiyorum. Bununla birlikte karadan mücadele sürüyor. Bu saat itibariyle yangın Sındı ve Zeytincik tarafına gidiyor.

*Bu iki bölge de çok büyük risk altında. Eğer bu alevler Domuzçukuru'na ulaşırsa kesinlikle korkmak gerekir. Çünkü buranın hemen yanı Kargı Koyu. Yani Datça. Rüzgar zaman zaman gidip geliyor.

*Gece saat 03'ten sonra rüzgarın hafifleyeceğini meteoroloji açıkladı. Şu an itibariyle (23.30) rüzgar ciddi anlamda arttı. Artık durumu sabaha göreceğiz. Yangın alanı ciddi anlamda geniş bir alanda devam ediyor. Yangın bana göre kaderine bırakılmış durumda. Eğer rüzgar durmazsa Knidos da tehlike altında.

3 İŞÇİ HASTANEYE KALDIRILDI

Datça’da çıkan yangına ekiplerin müdahalesi sürerken, dumandan etkilenen 2 orman işçisi ve ayağı burkulan 1 orman işçisi hastaneye kaldırıldı. İlk belirlemelere göre orman işçilerinin durumlarının iyi olduğu belirtildi. 

(KAZETE/ Ajanslar/ Mustafa Sarıipek-SÖZCÜ)