Canan Kaftancıoğlu'nun Yargıtay kararıyla siyaset yapmasının yasaklanması, muhalefeti ayağa kaldırdı. CHP İstanbul İl Örgütü ününde düzenlenen toplantıda Kılıçdaroğlu Erdoğan'a seslendi: Unutma Erdoğan, bugün Canan nezdinde vücut bulan halkın sesi, halkın iradesi senden büyüktür.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

Gözden kaçırmayın

Kılıçdaroğlu, saat 22'de açıkladı: Paralel hayatlar kurma görevini size kim verdi? Kılıçdaroğlu, saat 22'de açıkladı: Paralel hayatlar kurma görevini size kim verdi?

Kararın ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın" ifadelerini kullandı.

de6e2743-3361-4675-bbdf-b8ba58335144.jpg

'Hak Hukuk Adalet'

Bu çağrının ardından CHP İstanbul İl teşkilatı da bütün üyelerini İl Başkanlığı önünde toplanmaya çağırdı. Saat 18:00'den itibaren toplanmaya başlayan CHP'liler, Kaftancıoğlu'na 'yalnız değilsin' mesajı verdi. Kalabalıktan 'Hak Hukuk Adalet', ''Faşizme karşı omuz omuza'"Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" ve "Zincirleri kıra kıra geliyoruz" sloganları atıldı.

Karar muhalefetin büyük tepkisini çekerken, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde karara karşı gösteri düzenlendi.

chp-istanbul-il-baskanligi-onunde-kaftancioglu-na-destek-gosterisi-1014606-1.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısıyla çok sayıda milletvekili ve yurttaş CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde bir araya geldi.

Toplanan kalabalık alana gelen Canan Kaftancıoğlu'nu alkışlarla karşıladı.

Kaftancıoğlu'nun ardından partinin il başkanlığı önüne CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da geldi.

MİLLETİN SESİ MİTİNGİ BURSA'DAN İSTANBUL'A KAYDIRILDI

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada 21 Mayıs'taki Milletin Sesi mitinginin Bursa'dan İstanbul'a kaydırıldığını da duyurdu.

Kılıçdaroğlu, "Yönetenlere, yönetene, Erdoğan'a sesleniyorum. Sen iki yüzlüsün, fırsatçısın, zorba ve manipülatörsün. Zulmün ve küstahlığın artık son buluyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

1Hep birlikte, bu ülkeye çektirilen zulme son vereceğiz. Doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi. Vicdanı olan her vatandaşla beraber yol yürüyeceğiz. Ve Türkiye’yi zulüm ve zalimde kurtaracağız.

Yönetenlere, yönetene, Erdoğan’a sesleniyorum. Erdoğan sen iki yüzlüsün, sen fırsatçısın, sen bir zorba ve bir manipülatörsün. Ama zulmün, küstahlığın son buluyor. Erdoğan yaklaşan gök gürültüsünü duyuyor musun? Bu gürültü, mahallelerini sığınmacılara sattığın insanlarımızın gürültüsüdür. Bu gürültü, aç bıraktığın emeklilerimizin gürültüsüdür. Bu gürültü, elektriğini kestiğin dört milyon insanın karanlıktaki sesidir, milyonların acısının sesidir bu kulaklarından çınlayan ses.

KIZGIN İNSANLARIN SESİNİ DUYUYOR MUSUN?

Geleceğini çaldığın bu kızgın insanların sesini duyuyor musun? Özgürlüğün şarkısını söyleyenlerin sesini duyuyor musun? Yeni bir hayat başlamak üzere bu ülkenin insanları için. Her bir vatandaşın onuruyla ve özgürce yaşayabileceği bir ülke yaratacağız. En karanlık anın, şafağa en yakın zaman olduğunu biliyoruz. Hep birlikte seslendiriyoruz.

Erdoğan, biz göğe baktığımızda sana rağmen her şeyin daha iyiye gideceğini, bu zulmün de son bulacağını, bir kez daha huzur ve sükûnetin, bu ülkeye geri geleceğini hepimiz biliyoruz. Bütün bu acımasızlıklar, senin zayıflıklarından doğuyor. Sen zayıfsın, biz güçlüyüz. Sen sırça köşkünde yaşayacaksın, biz omuz omuza gelen bir halkız.

Cezalandırmaya çalıştığın Canan’ın arkasında koca bir halk var. Bunu bir an bile aklından çıkarma.

Unutma Erdoğan, bugün Canan nezdinde vücut bulan halkın sesi, halkın iradesi senden büyüktür. Canan yüreklidir. Canan cesurdur, Canan bizimdir. Herkes duysun.

21 Mayıs günü Bursa’da miting yapacaktık, buradan duyuruyorum. Artık miting adresi, Bursa değil, artık İstanbul’dur. İstanbul’da yapacağız. Hiç endişe etmeyin. Zalimin zulmü karşısında, asla geri adım atmayacağız. Yüreğimizle, aklımızla, mantığımızla ve halka duyduğumuz sevgi ile yolumuza devam edeceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek.” (HalkTV)

chp-istanbul-il-baskanligi-onunde-kaftancioglu-na-destek-gosterisi-1014610-1.