İzmir'in Çeşme ilçesinde tarihi Ildır mahallesinde otluk alanda başlayan yangın kısa sürede büyüdü. 8 ev, 3 restoran ve 3 baraka önlem amaçlı boşaltıldı. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, tanker sahiplerinden yardım istedi. İzmir Valisi yangının kontrol altına alındığıını açıkladı.

Yangın, saat 22.10 sıralarında Çeşme ilçesine bağlı Ildır Mahallesi'nde çıktı. Evlere yakın noktada çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüdü.

İhbar üzerine bölgeye İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler sevk edildi. Ekipler, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 2 arazöz, 2 ilk müdahale aracı ile yangına müdahale ediyor.

Erythrai Antik kenti çevresine yayılan alevler nedeniyle mahalledeki 8 ev, 3 restoran, 3 baraka önlem amaçlı boşaltıldı.

BELEDİYE BAŞKANINDAN YARDIM ÇAĞRISI

Instagram hesabından video ile açıklama yapan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, su tankeri sahiplerine yardım çağrısı yaptı.

Oran, "Ildır'da büyük yangın var. Ildır merkez yanıyor. Bütün özel su tankeri sahiplerine sesleniyorum, tankerleriniz dolu olarak bize yardıma gelin" dedi.

İZMİR VALİSİ : KONTROL ALTINA ALINDI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Çeşme-Ildır'daki orman yangını kontrol altına alınmış olup soğutma çalışmaları devam etmektedir. Bölgemizde kuvvetli rüzgar iki gün süreyle devam edecek olup vatandaşlarımızın tedbirli ve dikkatli olması tavsiye olunur” dedi.

Datça'da yangın: Yerleşim yerleri boşaltılıyor, yollar ise kapatıldı Datça'da yangın: Yerleşim yerleri boşaltılıyor, yollar ise kapatıldı

Geçtiğimiz hafta da Çeşme'nin Alaçatı ve Ovacık mahallerini kapsayan Çeşme İzmir otobanına kadar yayılan ormanlık alanda yangın çıkmıştı. Yangına bir site inşaatındaki kaynak çalışması sırasında kaynak makinasında çıkan kıvılcımın otları tutuşturması  neden olmuştu. Olayla ilgili iki kişi gözaltına alınmıştı.

 (AA)