Dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden Cannes Film Festivali'nde kadın haklarını savunan "Les Colleuses" adlı bir grup, kırmızı halıda kadın cinayetlerini protesto etti.

"Les Colleuses" adlı feminist grubun üyesi 12 kadın, Temmuz 2021'deki son festivalden bu yana Fransa'da cinayete kurban giden 129 kadının isimlerini taşıyan bir pankart açtı.

Protesto eylemi, festival kapsamında yarışan ve seks işçilerinin öldürülmesini konu alan İran yapımı Kutsal Örümcek (Holy Spider) filminin galasında düzenlendi.

Yönetmenliğini İranlı Ali Abbasi'nin yaptığı Holy Spider filmi, 2000 ve 2001 yıllarında Meşhed şehrindeki 16 kadını “Allah rızası için, dini korumak için, fahişe oldukları ve diğer insanları yozlaştırdıkları gerekçesiyle” katlettiğini söyleyen Saeed Hanaei’nin gerçek hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

İki gün önce kırmızı halıda soyunan kadından Rusya protestosu 

Cannes Film Festivali'nde Rusya protestosu: Bize tecavüz etmeyi bırakın

Cannes Film Festivali'nde Rusya protestosu: Bize tecavüz etmeyi bırakın   -   ©  VALERY HACHE/AFP

Cuma günü de Üç Bin Yıllık Hasret’in galasında, cinsel şiddete dikkat çekmek için kıyafetlerini yırtarak çıkaran kadın, Ukrayna'nın bayrak renkleriyle boyalı vücuduna “Bize tecavüz etmeyi bırakın” yazmıştı.

“Bize tecavüz etmeyin!” diye bağıran protestocu, güvenlik görevlileri tarafından kırmızı halı yürüyüşünden çıkarılmıştı.

Protesto eylemi, George Miller'ın yönettiği “Three Thousand Years of Longing” (Üç Bin Yıllık Özlem) filminin gösterimi öncesinde gerçekleşmişti.

(AFP- Euronews)

Jennifer Lopez'in kadın cinsiyet sembolüne yasak Jennifer Lopez'in kadın cinsiyet sembolüne yasak