Seçim sonrası: Amerika Birleşik Devletleri


ABD'de oy sayma işlemi sürmekte. Bu seçimlerde diğer seçimlerden farklı olarak ülke geneline gergin bir hava hakim.  Kutuplaşmanın en yüksek seviyelerde olması ve Başkan Donald J. Trump’ın bunu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla körüklemesi, hala rahat bir nefes almamıza izin vermiyor. 

Oyların sayımı devam ederken neler oldu, gelin şöyle bir bakalım. Bir önceki yazımda da söylediğim gibi, Trump henüz milyonlarca oy sayılmadan tam bir kutlama havasında olmasa da zaferini ilan etti. Daha tehlikelisi, seçimlere hile karışmış olabileceğini, seçimlerde usulsüzlük yapıldığını ve oyların sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme'ye başvuracağını açıkladı. İki taraf da avukatlarının hazır bulunduğunu ve harekete geçeceğini açıkladı. Bunlar zaten bekleniyordu, beklenmeyen ne oldu peki?

ABD tarihinin en yüksek katılımına ulaşıldı. Yüzde 67’lere ulaşan rekor katılım yüz yıldan uzun bir süredir gerçekleşmemişti. Hem de pandemi ilan edilen COVID 19 salgınının gölgesinde...Aslında belki de COVID buna yardımcı oldu, ne dersiniz? Evinden çıkmadan, posta yoluyla ya da şahsen erken oy kullanma imkanına sahip olan ABD seçmeni, seçim günü saatlerce kuyrukta beklemeden oyunu kullandı. Bu seçime, uzun kuyruk olmayan, kuyruksuz anlamına gelen “lineless” dendiğini de okudum. 

Bana ilginç gelen ise, COVID’e, “Black Lives Matter” olarak bilinen sistematik ırkçılığa karşı açılan savaşa hatta Başkan’ın azledilmesine rağmen seçimin hala bu kadar yakın olması. Ben bunu Demokratların başarısızlığı olarak  görüyorum. Halihazırda Başkan olan bir adayın ezici bir şekilde yenilgiye uğratılamaması, Demokratların bu fırsatı iyi değerlendiremediğinin göstergesi. 

Şimdi son duruma bakalım. Başkanlık yarışında, Başkan Trump, Texas ve en önemlisi, çekişmeli eyaletler olarak bilinen eyaletlerden Florida’yı kazandı. Şu an nefesler tutuldu ve Wisconsin, Arizona, Georgia, Kuzey Karolayna, Michigan, Pensilvanya ve Nevada’dan gelecek sonuçlar bekleniyor. An itibariyle Nevada sonuçları açıklamayı durdurdu. Posta yoluyla gelen oyları saymaya devam edeceklerini ve Perşembe sabahı yerel saatle 09.00’da tekrar açıklama yapacağını duyurdu.  Pensilvanya’dan sonuçların gelmesi ise Cuma gününü bulabilir. 

Federal Yasama organı Kongre (Temsilciler Meclisi ve Senato)  seçimlerinde durum nasıl ona bakalım şimdi de, Arizona’da 70 yıldan bu yana Cumhuriyetçilerin elinde bulunan iki Senato üyeliği Demokratlara geçti. Bunlardan biri iki yıl önce kaybettiğimiz Senatör John McCain’den boşalan koltuktu. Trump karşıtlığı ile bilinen John McCain’in eşi, oyunu Trump’a vermediğini açıkladı. 

Temsilciler Meclisi’nde ise en önemli gelişme merakla beklenen “the Squad” olarak bilinen dört göçmen kökenli kadından oluşan Tayfa’nın yeniden seçilmesi. Minnesota’dan Ilhan Omar, New York’tan Alexandria Ocasio-Cortez, Michigan’dan Rashida Tlaib ve Massachusetts’den Ayanna Pressley. Trump, kendilerine geldiğiniz yere geri dönün dediğinden beri, bu dört kadın Meclsin gözbebeği oldu.

Eyalet yasama meclislerinde durum ise şöyle. Joe Biden’ın eyaleti olan Delaware’de, ülke tarihinde bir ilk yaşandı ve Eyalet Senatosu’na transseksüel Sarah McBride seçildi.