Seçim günü: Amerika Birleşik Devletleri


ABD’de bugün büyük gün. ABD başkanlık ve parlamento seçimlerinde oy verme işlemi bugün sona eriyor. ABD’li seçmenler yeni başkanının yanı sıra, federal hükümetin iki Meclisten oluşan yasama organı Kongre’nin iki kanadı olan 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve 100 üyeli Senato’daki 35 sandalye için de oy kullanacak. Bunun yanı sıra, bazı eyaletler de bir dizi yeni düzenleme için halkoyuna başvuracak. Kaliforniya’da kefaletlere ilişkin bir düzenleme halka götürülürken, Arizona, Montana, New Jersey ve Güney Dakota eyaletlerinde de seçmenler marihuana kullanımının yasallaştırılmasına ilişkin oy kullanacak. 

Aslında, ülkede 100 milyonun biraz üzerinde seçmen oyunu kullanmış bulunuyor. Bu kişilerin 62 milyondan fazlasının postayla, 35 milyondan fazlasının da birebir (şahsen) erken seçim merkezlerine giderek oyunu kullandığı belirtiliyor. Başkan adayları Donald J. Trump ve Joe Biden bu şekilde oylarını geçen hafta kullandılar. Posta yoluyla kullanılan oy sayısındaki artış, kazananın seçim gecesi açıklanamayacağı ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Bu nedenle de açıklanacak ilk sonuçların ülkeyi kaosa sürüklemesinden korkuluyor. Başkan Donald J. Trump, seçim gecesi, tartışmalı eyaletlerde zaferini ilan edebilir. Mavi kayma olarak da bilinen bu durum, seçim günü sandığa giden seçmenlerin Cumhuriyetçilere oy verme , posta yoluyla ve geçici oy pusulalarını kullanan seçmenlerin ise Demokratlara oy verme eğiliminde olmasından kaynaklanıyor. Siyaset bilimciler bunun sebebini araştırırken, yakın zamanda basılan bir çalışma, mavi kaymanın grupların demografik özellikleriyle (genç, siyahi ya da Latin, ilk defa oy kullanma vb.) bağlantılı olabileceğini ortaya koyuyor. 

Postayla kullanılan oyların ne zaman ve nasıl sayılacağına dair her eyaletin kendine ait bir düzenlemesi var. Dolayısıyla eyaletlerin sonuçları bildirmelerinde de farklılıklar görülecek. Florida ve Arizona gibi bazı eyaletlerde oy pusulalarının sayımına seçimden haftalar önce başlandı. Aralarında Wisconsin ve Pennsylvania'nın olduğu diğer eyaletlerde ise durum farklı. Postayla gelen oy pusulaların sayımına seçim günü başlıyor. Bu nedenle buralarda sayım işleminin daha uzun süreceği tahmin ediliyor.

Oy verme işleminin olaysız bir şekilde sürmesi, protestolara karşı işyerlerini hazırlayan işletme sahiplerine rahat bir nefes aldırdı. Şu ana kadar kullanılan oy sayısı, 2016'daki seçimlerde toplam kullanılan oyun yarısını geçmiş durumda. Sandıkları ziyaret eden Başkan Trump’ın gazetecilerin yönelttiği zafer konuşması mı yapacaksınız yoksa yenilgi mi sorusuna henüz bunları düşünmediğini fakat ikisinden sadece birini yapmak istediğini umduğunu söylemesi ve ardından “…bilirsiniz, kazanmak kolaydır. Kaybetmek asla kolay değildir. Benim için değil” sözleri, olmasından korkulan duruma işaret eder nitelikteydi. Uzmanlar, siyaset bilimciler ve gazeteciler, Trump’ın erkenden zaferini ilan ederek karışıklığa sebep olacağını ve daha sonra tüm oylar sayıldığında, seçimin kaybeden tarafı olması durumunda sonuçlara itiraz edeceğini öngörüyor.