BBC insanların bir rengi diğerinden nasıl ve neden daha çok sevdiğini inceledi, en yaygın favori rengin mavi olduğunu belirledi. İnternet bazlı piyasa araştırma şirketi YouGov, 10 ülkeyi kapsayan araştırmasında Mavi'nin ençok sevilen renk olduğunu ortaya koydu.

Herkesin favori bir rengi vardır. Hayatımız boyunca tek bir renge bağlı kalmaya meyilliyiz. Yeni bir araştırma, en yaygın favori rengin mavi olduğunu buldu. 

İngiltere'deki BBC, insanların bir rengi diğerinden nasıl ve neden daha çok sevdiğini inceledi.  Bu arada İnternet bazlı piyasa araştırma şirketi YouGov da, 10 ülke'ye en çok ve en az sevdikleri renkleri sordu. Çıkan sonuçlara göre Mavi, her kıtada en sevilen renk.

Çin'de bile mavi, ülkenin geleneksel iyi şans rengi ve Komünist Parti'nin ana rengi olan kırmızıyı geçerek ilk sıraya oturdu. 

EN AZ SEVİLEN RENK: KOYU SARIMSI KAHVERENGİ

BBC'nin araştırmasında iki ana bulgu ortaya çıktı. Birincisi, dünyadaki insanların çoğunluğunun en çok mavi rengi sevmesiydi. Diğer bulgu ise insanların yaşlandıkça beğendikleri renkleri değiştirmeleriydi. Araştırmacılar, yaşamdaki deneyimlerimizin renkler hakkında hissettiklerimizi değiştirdiğini söyledi. Özellikle insanlar yaşlandıkça daha koyu renkleri severler. Araştırmalar, koyu sarımsı kahverenginin dünyanın en az sevilen rengi olduğunu gösterdi.

BBC, ABD'deki iki üniversitenin çalışmalarını inceledi. 1800'lerde renk üzerine araştırmalar başladığından beri mavinin favori olduğunu söyledikerini saptadı.

Araştırmacılar, çoğu insanın mavi deneyimlerinin olumlu olduğunu söyledi.

Doğada sevdiğimiz birçok renk mavidir, özellikle mavi bir gökyüzü, deniz ve birçok çiçek. Mavi bir gökyüzü birçok insanı çok mutlu etmeye yeter. 

MAVİ İLE İLGİLİ TEK OLUMSUZ ÇAĞRIŞIM İNGİLİZCE DİLİNDE

Araştırmacılar, mavi ile tek olumsuz çağrışımlardan birinin İngilizce dilinde olduğunu söylüyor. 

İngilizce'de insanlar üzgün olduklarını ifade eden "mavilere sahip olduklarını" veya "mavi hissettiklerini" söylerler. Favori rengi seçmedeki faktörlerden biri spor takımıydı. Birçok insan, desteklediği takımın oynadığı rengi sever.

You Gow'un araştırma verileri bütün dünya ülkelerini kapsamasada bu 10 ülkenin en sevdiği ikinci renklere ve en az sevdikleri renklere bakmak da ilginç olabilir. 

82 yaşındaki kadını dövüp cinsel saldırıda bulunan erkek tutuklandı 82 yaşındaki kadını dövüp cinsel saldırıda bulunan erkek tutuklandı

Not 1: Aslında Çin en az sevdiği renklerde siyah ve kahve rengiyi eşit derecede gösterdi.

Not 2: İngiltere'den en az sevilen renk verisi toplanamadı

Not 3: Avustralya ve Malezya en sevdikleri ikinci renk konusunda kırmızı ve mor arasında gidip geldi.

(KAZETE HABER MERKEZİ)