Hollanda'da bir bölge mahkemesi, çevre örgütlerinin başvurusu üzerine çayırda otlayan ineklerin doğayı kirletip kirletmedikleri inceleyecek.

Hollanda'nın kuzeyindeki Overijssel Bölge Mahkemesi'nin, ineklerin çayıra çıkması ve toprağa dışkılamasının azot salımına yol açtığı ve bunun izne tabi olması gerektiği yönündeki kararı çiftçilerde endişeye yol açtı.

Mahkeme, çevre örgütleri tarafından açılan 29 davaya ilişkin kararında, Overijssel eyaletinin azot salımına ilişkin politikalarına vurgu yaptı. Mahkemeye göre, doğa rezervlerine yakın olan hayvan çiftliklerinin ürettiği azot, çevreye zarar veriyor.

Davalardan sekizi, ahır dışında çayırlarda beslenen ineklerin neden olduğu azot salımına ilişkindi. Hollanda'da federal hükümet ve yerel yönetimler, yalnızca ahırlarda tutulan inekler için azot iznine ihtiyaç duyulduğunu düşünüyor.

Çayırda otlayan ineklerin toprağa dışkılaması nedeniyle oluşan emisyon miktarı, resmi kayıtlara alınmıyor.

Meteoroloji 4 bölge için sağanak ve çöl tozu uyarısı yaptı Meteoroloji 4 bölge için sağanak ve çöl tozu uyarısı yaptı

Çevre örgütleri, ahır dışında da azot salımı izninin zorunlu olmasını istiyordu ancak resmi otoriteler buna katılmıyordu. Mahkeme, çevrecilerin bu kaygısını haklı bularak ahır dışındaki ineklerin çevreye olumsuz etkisine göz yumulup yumulmadığının araştırılmasını istedi.

(BBC TÜRKÇE)