Millet İttifakı'nın oluşturduğu Altılı Masa partileri tarafından oluşturulan Seçim Güvenliği Komisyonu yol haritasını açıkladı

Altılı Masa'nın oluşturduğu seçim güvenliği komisyonu”, 2023 seçimleri için yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Seçim öncesi alınacak önlemlerden seçim sonrası yapılacak çalışmalara kadar bir dizi karar alındı.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelen altı siyasi partinin oluşturduğu Seçim Güvenliği Komisyonu, seçim güvenliğinin sağlanması için alacakları önlemleri kamuoyu ile paylaştı.

Kaftancıoğlu: Korkularının ecele faydası olmayacak Kaftancıoğlu: Korkularının ecele faydası olmayacak

Komisyonun çalışmalarını CHP’den Oğuz Kaan Salıcı, DEVA Partisi’nden İdris Şahin, Demokrat Parti’den İlay Aksoy, Gelecek Partisi’nden Ayhan Sefer üstün, İYİ Parti’den Şenol Sunat, Saadet Partisi’nden Hasan Bitmez birlikte açıkladı.

Buna göre 4 ana başlık; seçim öncesi yapılacak çalışmalar, seçim takvimi boyunca yapılacak çalışmalar, seçim günü yapılacak çalışmalar ve seçim sonrası yapılacak çalışmalar olarak belirlendi.

Seçim öncesi alınacak önlemler

Seçim öncesi yürütülecek çalışmalar; seçmen kütüklerinin oluşumu ve paylaşımı, sandık başı işlemlerini takip edecek kadroların tespiti, il ve ilçe seçim kurulları, partilerin seçim altyapısı, ortak çalışma ve bilgi paylaşımı, bütün kurul üyeleri, temsilci ve müşahitlerin eğitimi, YSK temsilcileri, avukat/hukukçuların belirlenmesi, yurtdışı seçmenlerine yönelik çalışmalar, sivil toplum ve gönüllülerle işbirliği ve seçim mevzuatı konularında 10 başlıktan oluşuyor.

Buna göre;

Her parti seçim kütüklerini YSK’dan alarak bunlar üzerinde çalışma yürütecek. ‘Anormal sayıda seçmen kaydı, vefat ettiği halde kütüğe yazılanlar’ gibi başlıklar değerlendirilecek.

Sandık başı işlemlerini takip edecek kadrolar belirlenecek. Yaklaşık 200 bin civarında kurulacak sandık için görevlisi belirlenecek. Bu görevliler eğitimden geçirilecek.

Partiler ortak seçim alt yapısı sayesi oluşturacak. Bu konuda partiler iş birliği yapacak.

Seçim takvimi boyunca yapılacaklar

Seçim takvimi boyunca yapılacak çalışmalar ise daha çok sandık güvenliği ve propaganda faaliyetleri kapsıyor. Buna göre bu süreçte sandık kurulu başkanı ve memur üye belirleme sürecinin takibi, partiler arası program koordinasyonu, propaganda, il/ ilçe seçim güvenliği toplantıları yapılacak. Buna göre;

Her siyasi parti seçim sürecinde düzenleyeceği, miting, toplantı benzeri faaliyetler konusunda diğer partileri bilgilendirecek.

Altılı masayı oluşturan partiler propaganda faaliyetlerinin sağlıklı, eşit ve adil şekilde yürütülmesi için iş birliği yapacak.

Seçim günü yapılacaklar

Seçim günü bütün sandık kurullarının mevzuata uygun şekilde oluşumu takip edilecek.

Sandık başından gerçekleşecek, usulsüz işlemleri, mükerrer oy kullanımı, kamu gücü kullanarak yapılan manipülasyonlar ile yerel ve yöresel müdahaleler konusunda şikayet ve itiraz yolarını kullanılacak.

Seçmenin oy vermesi teşvik edilerek ve kolaylaştırılacak.

Seçim sonrası yapılacaklar

Seçim sonrası yapılacak çalışmalar ise itiraz süreçlerini kapsıyor. Bu çerçevede itirazların takibi, ıslak imzalı sandık sonuç tutanağının alınması ve yetkili birime iletilmesi, oy torbasının İlçe Seçim Kurulu’na ulaşması, İlçe Seçim Kurulları’ndaki birleştirme işlemlerinin takibi, İl Seçim Kurulları’ndaki birleştirme işlemlerinin takibi, sandık sonuçlarının merkeze iletilmesi ve YSK tarafından resmî seçim sonuçlarının ilanına kadar olan süre 7 başlıkta toplandı. (DHA)