Sayın Cumhurbaşkanım, biz takip ediyoruz, siz ise defalarca görmüşsünüzdür, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, 2010 yılında Beyaz Saray'ın çatısına güneş enerjisi panellerinin yerleştirilmesi talimatını vermişti ve bugün ABD Başkanlarının resmi ikametgahı olan Beyaz Saray'ın çatısında elektrik üretimi ve sıcak su sağlanması için güneş panelleri var. Bu çevreci girişimde Obama’nın yenilenebilir enerji yanlısı olmasının, bu yönüyle de küresel iklim değişikliğiyle mücadele eden eylemciler tarafından çok sevilen bir lider olmasının payı büyük!

Bilgi için söyleyelim; Amerika’da Jimmy Carter’ın başkanlığı döneminde, 1979'ta Beyaz Saray'ın çatısına sıcak su sağlamak için 32 güneş paneli kurulmuş, ancak 1981 yılında göreve gelen Carter'dan sonraki başkan Ronald Reagan, 1986 yılında bu panelleri kaldırmış. George W. Bush döneminde ise Beyaz Saray'ın hizmet binalarından birine elektrik üretimi amacı ile 167 güneş paneli, havuz suyunun ısıtılması için ise iki termal güneş enerjisi birimi kurulmuş (Kaynak: http://www.yesilekonomi.com). 

Bizim Sarayımızın nesi eksik? 

Sayın Cumhurbaşkanım, Ak Saray’da güneş enerjili çimenlik lambası var mı? Yoksa biliyorsunuz bu lambalar gündüz depoladığı enerjiyle gece boyunca ışık verir, su da geçirmez. Ortalama 10-12 saat yanar, romantik ve canlı bir aydınlatma sağlar. En pahalısı (tanesi) 320 Türk Lirası, mühendisler hesaplarlar kaç tane gerekiyorsa alınır inşallah. Belediye Başkanı Gökçek, Ankara’nın her tarafını saran pavyon ışıklarını güzelim Sarayda da kullanıp, bütün haşmetini rezil edecek diye hala ödümüz kopuyor vallahi.

Ak Saray’da güneş panelli ikaz lambası var mı? Yoksa biliyorsunuz, bu lambalar uyarı gereken bölgelerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Çapları 20-30 cm arasında. Şantiye girişlerinde kullanılıyor, ikaz gereken yerler için ses sensörü de eklenip, örneğin yabani hayvanların uzaklaştırılması da sağlanıyor, ne de olsa ormanı, hayvanı bol bir bölgede bulunuyorsunuz. Hem de sudan ucuz tanesi 510 Türk Lirası. Paneller, panel şarj regulatörleri, residans, ofisler, tenis kortu, halı saha ve seralar için LED lambaları, güneş paneli temizlik ve bakım malzemeleri vb. onlar da çok tutmaz. Malzemelerin temini için yardımcı olmak bakımından, internet ortamındaki www.gittigidiyor.com, www.sahibinden.com gibi sitelere giriyorsunuz, bütçenize uygun olanı “sepete ekle”, “hemen al”. 

Tam Ak Saray’a yakışır yatırımlar bunlar. Hazır inşaat henüz bitmemişken, hazır Türkiye’nin 2015 Yatırım Bütçesinde Cumhurbaşkanlığı’na ayrılan pay geçen yıla oranla % 100 artmışken ve artan bu bütçede en yüksek tutar Ak Saray’a sunulmuşken bu fırsatı kesinlikle kaçırmamalıyız. Umarım abartmıyorumdur Sayın Cumhurbaşkanım, Saray çok büyük ya, acaba bir ‘AkGüneş’ Santrali kursak bütün Sarayın ve müştemilatının elektriğini üretse. Mevzuat müsait siz çıkarmıştınız zaten. 

Geçenlerde Enerji Enstitüsü açıkladı; Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından yayınlanan verilere göre, Mayıs 2014 itibari ile toplam 8,5 megavatlık (MW) kurulu güçte 38 güneş enerjisi santrali üretim yapıyormuş Türkiye’de, 39.uncusu da AkGüneş olur. Başbakan olduğunuz dönemlerde Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini ‘lisanslı’ elektrik üretimiyle ekonomiye kazandırmaya ne çok uğraştınız ve bu yönde somut adımlar da attınız. Artık ülkemizde güneşe dayalı elektrik üretim lisansı ihaleleri yapılıyor. Biz bu yatırımda zaman da kaybetmeyiz, AkGüneş’in öyle önlisanslarla, lisanslarla, ruhsatlarla, izinlerle hiç işi olmaz, çünkü Ak Saray bizzat kaçak, yani herşey meşru zeminde!

Ak Saray’ın toplam alanı 300 dönümmüş. Zaten ilgili mevzuat uyarınca 1 MW gücündeki güneş enerjisi santrali 20 dönümlük alanda kurulabiliyor, yine yasalar gereği bu alanın tarım dışı olması, orman sahası dışında bulunması gerekiyor. Ben biliyordum, sırf böyle çevreci yatırımlar rahat yapılsın diye Atatürk Orman Çiftliği’ni katlettiniz, ama kimse sizi anlamadı Sayın AK Cumhurbaşkanım!