ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Biden'in Türkiye'ye F-16 satışına ancak uçakların 'Yunanistan hava sahasını ihlal etmeyeceğine' dair belge sunması şartıyla izin verdi.

ABD Temsilciler Meclisi, Pentagon'un 2023 savunma bütçesini içeren yasa tasarısına Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışını 'sınırlandıran' ekleme yaptı.

Meclis üyeleri Gus Bilirakis ve Chris Pappas'ın öncülüğünde hazırlanan düzenleme değişikliğini 179'a karşı 244 oyla kabul etti.

İlk kez oy kullanacak Z kuşağının 3,5 milyonu kararsız İlk kez oy kullanacak Z kuşağının 3,5 milyonu kararsız

Euronews'in haberine göre oylanarak tasarıya eklenen madde, "Türkiye’ye F-16 satışının koşulu olarak ABD Başkanı'nın bu satışın Amerikan menfaatlerine olduğunu Kongre'ye beyan etmesi ve bu uçakların Yunan hava sahasına izinsiz girişlerde kullanılmayacağını taahhüt etmesini" öngörüyor. 

'SOMUT ADIMLARI İÇEREN BELGE SUNACAK'

Buna göre, Başkan bu uçakların 'Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar yapmayacağı' konusunda somut adımların ayrıntılarını da içeren bir onay belgesi vermediği sürece Türkiye'ye F-16 savaş uçağı, F-16 geliştirme teknolojisi veya modernizasyon kitleri satılamayacak. (EURONEWS)