Gügören'de bombalı katliamın sorumlusu olarak aranan 14 yıldır aranan terörist Nüsret Tebiş, MİT'in Suriye'de düzenlediği operasyonda öldürüldü.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) flaş bir operasyona daha imza attı. Güngören bombacı Nüsret Tebiş'in Suriye'de bir evde gizlendiği belirlendi. 14 yıldır aranan terörist Nüsret Tebiş, düzenlenen operasyonla öldürüldü. 2008 yılında Güngören'de gerçekleştirilen alçak saldırıda 10 dakika arayla iki bomba patlatılmış; 5'i çocuk, biri hamile, 18 vatandaşımız hayatını kaybetmişti...

İntihar girişimini engelleyen ailesini katletti: 5 ölü İntihar girişimini engelleyen ailesini katletti: 5 ölü

 Milli İstihbarat Teşkilatı, terör örgütünün 27 Temmuz 2008’de İstanbul Güngören'de gerçekleştirdiği ve 18 kişinin ölümü, 154 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı eylemin faillerinden olan ve eylem sonrasında Irak’ın kuzeyine kaçanNüşret Tebiş'in, geçen aylarda Suriye’ye geçtiğini belirledi. Suriye’de Nüsret Tebiş’in izini süren MİT, söz konusu teröristin Türkiye sınırına 60 kilometre uzaklıktaki Haseke şehrindeki bir evde saklandığını tespit etti. Planlanan operasyon doğrultusunda harekete geçen MİT, terörist Nüsret Tebiş’i etkisiz hale getirdi.

Son dakika... MİTten nokta operasyon: Güngören bombacısı Nüsret Tebiş, Suriyede öldürüldüNüsret Tebiş, Güngören eyleminin faili olarak İstanbul Bakırköy 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 18 kez ağırlaştırılmış müebbet ve toplam bin 258 yıl hapis cezası istemiyle firari sanık olarak aranıyordu.

Tebiş'in PKK’ya 1995’de Siirt Baykan’dan katıldığı, daha sonra siyasi alana geçerek, bir süre DEHAP’ın İstanbul Esenyurt ve Beylikdüzü ilçe teşkilatlarında PKK adına faaliyet yürüttüğü, Güngören eylemini gerçekleştirmesi sonrasında illegal yollardan Irak’ın kuzeyine kaçtığı ifade edildi.

BAKAN SOYLU'DAN MESAJ: MİT'İN KATİLE HADDİNİ BİLDİREN OPERASYONU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından "Haklı güçlü ve davasını takip eden Türkiye var... Dün Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu'nun tüm dünyaya verdiği mesaj; 14 yıl önceki Güngören saldırısının faillerinden olan katile, MİT'in, haddini bildiren operasyonu... Allah razı olsun" mesajını paylaştı.

Son dakika... MİTten nokta operasyon: Güngören bombacısı Nüsret Tebiş, Suriyede öldürüldü

Güngören saldırısında katledilen 4 yaşındaki Taha Yıldızlı ve 3 yaşındaki Nur Aleyna Çelik...

"İNANILMAZ BİR GECEYDİ, CEHENNEM GİBİYDİ"

Güngören saldırısında hayatını kaybeden Yunus Öztürk'ün annesi Türkan Öztürk, "Hiçbir zaman bir 5 dakika dahi, Allah'a yalvarıyorum ki aklımdan bir an çıksın diye ama çıkmıyor. Çok güzel geldiniz bize gerçekten, ilaç gibi.." dedi.

Yunus'un kardeşi Nadide Öztürk ise "Kardeş acısı çok kötü gerçekten. 5 dakika önce vardı, 5 dakika sonra yok dediler. İnancınızla yenebiliyorsunuz böyle bir şeyi... Adli Tıp'a göreceğiz diye bakmaya gittik, burada yaralı olmaz dediler. İnanılmaz bir geceydi, cehennem gibiydi" ifadelerini kullandı.

(Haber ve Fotolar: DHA)