Urfa Viranşehir'de Mehmet Aslan tarafından katledilen Hülya Elkoca'nın daha önce Emniyet’e 30 kez korunma başvurusu yaptığı ortaya çıktı.

Gözden kaçırmayın

Annelerin ses tonu çocukların geleceğini etkiliyor Annelerin ses tonu çocukların geleceğini etkiliyor

İstanbul’da 19 yaşındaki Asiye Atalay’ın ölümünün ardından bir kadının daha kolluk görevlilerinin ihmali sonucu katledildiği belirlendi. Urfa'nın Viranşehir ilçesinde 6 Mayıs’ta hakkında uzaklaştırma kararı olan Mehmet Aslan tarafından öldürülen Hülya Elkoca, daha önce Emniyet’e 30 kez şiddetden korunması başvurusu yaptı.

Viranşehir’de 42 yaşındaki Hülya Elkoca, 6 Mayıs’ta daha önce birlikte yaşadığı ve hakkında birçok kez uzaklaştırma kararı aldırdığı Mehmet Aslan kadının evine çocuk bahanesiyle zorla girdi. Aslan, Elkoca’yı 19 yaşındaki Down sendromlu çocuğunun gözleri önünde silahla vurarak öldürdü. Saldırgan yakalanırken Elkoca ise kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Elkoca, Viranşehir Yeni Aile Mezarlığı’nda defnedildi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Hülya Elkoca’nın kardeşi Deniz Elkoca, ablasının şiddete maruz bırakıldığını ve en az 30 kez Emniyet’e başvurarak, “Bu adam beni öldürecek” demesine rağmen korunmadığını belirtti. Elkoca, “Ablam ayrılmak istediği için öldürüldü, bunu kaç defa emniyette de dile getirdi. Ancak kimse müdahale etmedi” dedi.

Olay günü ablasını aradığını ancak telefonu katil Aslan’ın açtığını aktaran Elkoca, “Ablamın banyoda olduğunu söyledi. Ablam ve yeğenimin konuşmasına neden izin vermediğini sordum. Bunun üzerine ‘Suç sende onun üzerinde baskı kurmama izin vermedin’ dedi” diye konuştu.

SİSTEMATİK ŞİDDET

Polisle birlikte ablasının evine gittiğini söyleyen Elkoca, şunları ifade etti: “Polisler bana ablamın yaşadığını ve aşağıya indireceklerini söyledi. Yukarı çıkmama izin vermediler. Bende merdivenlerde bekledim. Ablamın vurulmuş halde sedye ile aşağıya getirildiğini gördüm. Aslan her zaman sorun yaratıyordu. Ablam 5 yıllık evliliği süresince gerek psikolojik gerekse de fiziksel olmak üzere defalarca şiddette maruz kaldı. 20 ya da 30 kez Emniyete gidip geldik, uzaklaştırma kararı verdiler. Ablam çok defa ‘bu adam beni öldürecek’ dedi. Ablamın önceki evliliğinden olan 3 çocuğuna dönük psikolojik şiddette bulunuyordu. Önceki eşine de şiddet uyguluyormuş. Ablam ondan ayrılmak istediği için öldürüldü. Bunu kaç defa Emniyette de dile getirdi. Ancak kimse müdahale etmedi. Katledildiği zaman uzaklaştırma kararı yoktu. Ablam ondan ayrılmak istediği zaman Aslan sürekli kızını bahane ederdi.”

HAYALLERİ YARIM KALDI

İstanbul Esenler’de Ümit Karakoyun tarafından sokak ortasında öldürülen 19 yaşındaki Asiye Nur Atalay’ın da katilden 2 yıl önce şikâyetçi olduğu ortaya çıkmıştı. Başlatılan polis soruşturması sonrası Karakoyun 2020’de tutuklanırken 6 ay önce serbest bırakıldığı belirtildi. Ancak, polis tehdit edilen Asiye için tedbir almadı. Asiye’nin annesi Rahşan Atalay, katilin müebbet hapisle cezalandırılmasını istediğini söyledi. Anne Atalay, “Her ‘Anneler Günü'nde hediye alırdı. Biraz asabiydi ama öper, severdi. Bir hayali vardı. Ehliyet sınavına gidiyordu kızım. ‘Anne seni gezdireceğim’ diyordu. Hayallerinin hepsi yarım kaldı” dedi.

(KAZETE HABER MERKEZİ)