Diyarbakır’da üç gün önce gözaltına alınan Kürt gazeteciler halen gözaltında tutuluyor. Gözaltına alınan gazeteciler için kamuoyunda yeterli ses çıkmadı.

Yangın söndürüldü: 4bin 500 hektarlık orman yok oldu Yangın söndürüldü: 4bin 500 hektarlık orman yok oldu

Üç gün önce Diyarbakır’da düzenlenen operasyonla büyük bölümü Mezopotamya Haber Ajansı (MA) ve JinNews’ten olmak üzere 21 gazeteci gözaltına alındı. Dosyadaki kısıtlılık kararından ötürü soruşturmaya dair henüz net bir bilgi öğrenilmiş değil. Tek bilinen, sabaha karşı yapılan operasyonun haberini 08:00 sularından itibaren servis eden Anadolu Ajansı (AA) ve İhlas Haber Ajansı (İHA) kaynaklı bazı bilgiler. Bu haberler ile gazeteciler hedef gösterilmeye devam ederken, avukatların erişemediği soruşturmaya dair bilgilerin AA ve İHA’ya nasıl servis edildiği ise merak konusu.

Çalışma arkadaşları gözaltına alınan Mezopotamya Haber Ajansı editörleri Sedat Yılmaz ve Abdurrahman Gök yaptıkları açıklamada "Bugün onlarca gazetecinin gözaltına alınması bunca tarihsel gerçeğe rağmen hâlâ kamuoyunda yeterli bir sesin çıkarılmasına sebep olmuyor. Beğenirsiniz beğenmezsiniz dün 20 Kürt gazeteci gözaltına alındı. Yeni Yaşam’ın manşeti, Evrensel’in sürmanşeti bir de Birgün’ün hatırı sayılır bir satırlık haberi dışında gören tek bir mecra olmadı.”

(Artı Gerçek)