“Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” ilk toplantısını yarın yapacak. Meclis Başkanlığı’nın çağrısı üzerine yapılacak toplantıda komisyon başkan, başkan vekili, sözcü ve kâtip seçimi yapılacak.

İstanbul Sözleşmesi 8 yaşında: Kadınlar AYM yolunda İstanbul Sözleşmesi 8 yaşında: Kadınlar AYM yolunda
“Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” ilk toplantısını yarın yapacak. Meclis Başkanlığı’nın çağrısı üzerine yapılacak toplantıda komisyon başkan, başkan vekili, sözcü ve kâtip seçimi yapılacak. Başkanlık Divanı’nın oluşumu sonrası komisyon 3 ay olarak belirlenen çalışmalarına başlayacak


KOMİSYON KURULMASI İÇİN MUHALEFET 41, CUMHUR İTTİFAKI İSE 2 ÖNERGE VERMİŞTi


İKomisyonun kurulma kararı, TBMM Genel Kurulu’nun 3 Mart 2021 tarihli oturumunda konuya ilişkin daha önce muhalefet partileri tarafından verilen 41 ayrı önergenin  AKP ve MHP Grupları tarafından verilen iki ayrı önergenin birleştirilerek kabul edilmesiyle alınmıştı.


KOMİSYONDA İKTİDAR KANADINDAN 12, MUHAFELET PARTİLERİNEN İSE 7 ÜYE YER ALIYOR


Komisyon, 10 üyesi iktidar partisi AKP’den, iki üyesi iktidarın küçük ortağı MHP’den, 4 üyesi ana muhalefet partisi CHP’den, iki üyesi HDP’den bir üyesi de İYİ Parti’den olmak üzere 19 üyeden oluşuyor. Komisyonun muhalefet üyeleri kadın milletvekillerinden oluşurken AKP’nin 10 üyesinden 4’ü, MHP’nin iki üyesinden biri erkek milletvekillerinden oluşuyor. TBMM Genel Kurulu’nun 14 Nisan tarihinde isimleri oylanarak kabul edilen komisyon üyeleri şu milletvekillerinden oluşuyor:


AKP'Lİ ÜYELER


Mehmet Şükrü Erdinç (Adana): Avukat. Aynı zamanda Meclis Dijital Mecralar Komisyonu  ve Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesi.


Tuba Vural Çokal ( Antalya ): Doktor. Göz Hastalıkları Uzmanı ve Fizyolog. Aynı zamanda Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ile  “ALS, SMA, DMD, MS Hastalıklarında ve Kesin Tedavisi Bilinmeyen Diğer Hastalıklarda Uygulanan Tedavi ve Bakım Yöntemleri ile Bu Hastalıklara Sahip Kişiler ve Yakınlarının Yaşadıkları Sorunların ve Çözümlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” üyesi.


Pakize Mutlu Aydemir (Balıkesir):  Avukat. Aynı zamanda Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile “Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” üyesi.


Nilgün Ök  ( Denizli): İktisatçı, İş Kadını. Aynı zamanda  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi.


Mahmut Atilla Kaya  (İzmir): Hukukçu. Aynı zamanda Meclis Adalet Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi. 


Habibe Öçal (Kahramanmaraş): Eğitimci, İşletmeci. Anı zamanda Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi.


Hacı Ahmet Özdemir ( Konya): İlahiyatçı. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynı zamanda Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi


Öznur Çalık ( Malatya): Eczacı. Halen AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı.


Yelda Erol Gökcan  ( Muğla):  Gazeteci. Gazete ŞAH'ın imtiyaz sahibi ve Sarı Basın Kartı sahibi. Aynı zamanda Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi.
a
Çiğdem Erdoğan Atabek (Sakarya): Fizikçi, Öğretmen. Aynı zamanda Meclis  Avrupa Birliği Uyum Komisyonu,  Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ile  Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu üyesi.


CHP ÜYELERİ


Gamze Taşcıer (Ankara): Eczacı. Aynı zamanda Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu  ile “ALS, SMA, DMD, MS Hastalıklarında ve Kesin Tedavisi Bilinmeyen Diğer Hastalıklarda Uygulanan Tedavi ve Bakım Yöntemleri ile Bu Hastalıklara Sahip Kişiler ve Yakınlarının Yaşadıkları Sorunların ve Çözümlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” üyesi


Aysu Bankoğlu ( Bartın): Avukat. Aynı zamanda Meclis Anayasa Komisyonu ile “Bilişim Teknolojileri Bağımlılığının Etkilerinin İncelenerek Olası Zararlarının Bertaraf Edilmesi ve Bu Teknolojilerin Kontrollü Kullanımının Sağlanması İçin Yapılması Gerekenlerin Saptanması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” üyesi.


Suzan Şahin ( Hatay): Avukat. Aynı zamanda Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi.


Neslihan Hancıoğlu ( Samsun): Bankacı. Aynı zamanda Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi.


HDP ÜYELERİ


Filiz Kerestecioğlu Demir ( Ankara): Avukat. Aynı zamanda Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ile “ Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu” üyesi.


Semra Güzel  ( Diyarbakır): Doktor. Aynı zamanda Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ile “ALS, SMA, DMD, MS Hastalıklarında ve Kesin Tedavisi Bilinmeyen Diğer Hastalıklarda Uygulanan Tedavi ve Bakım Yöntemleri ile Bu Hastalıklara Sahip Kişiler ve Yakınlarının Yaşadıkları Sorunların ve Çözümlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”  üyesi.


MHP ÜYELERİ


Hayati Arkaz (İstanbul ): İşadamı, Doktor.


Esin Kara ( Konya): Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Ekonomist. Aynı zamanda Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi.


İYİ PARTİ ÜYESİ


Şenol Sunat (Ankara): Öğretmen ve özel sektörde yönetici. Aynı zamanda Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile  Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi.


(C.Kuşçuoğlu/ Ankara-KAZETE)