Geçen 1 Mayıslarda olduğu gibi bugün de, Taksim Meydanı'na yürüyüşe geçen iş ve emek örgütleri temsilcilerini polis165 kişiyi gözaltına aldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bugün tüm yurtta zamlara, işsizliğe, yoksulluğa ve baskılara karşı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 

Toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde her sene olduğu gibi bu sene de sıkı güvenlik önlemleri alındı.Taksim Meydanı bu yıl da 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarına yasaklandı. 1 Mayıs nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından saat 06.00'dan itibaren Taksim Meydanı'na çıkan yollar kapatıldı.


Şişli ve Beşiktaş yönünden Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçenler polis barikatıyla engellendi.İstanbul'da sabah saatlerinde Şişli Cumhuriyet Caddesi'nden Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 12 kişi gözaltına alındı.

Kent genelinde 21 bin 171 polisin görevlendirildiği açıklandı. (Fotoğraf: Ferhat Yaşar)

Kurtuluş ve Beşiktaş'ta da polis saldırıları oldu. Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde toplananlar gözaltına alınırken, bir inşaat işçisi polislere "Oturduğun evi de sana emir verenlerin oturduğu yeri de ben yaptım, niye vuruyorsun?" diye seslendi. Taksim'e çıkmakta isteyen kişilere polis tarafından müdahale edilirken 22 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Kurtuluş'ta Öğrenci Kolektifleri üyeleri ile Beşiktaş Akaretler'den Taksim Meydanı'na yürüyüşe geçen Gençlik Komiteleri üyeleri de polis tarafından gözaltına alındı. 

İŞÇİDEN POLİSE: 'NE VURUYORSUN, OTURDUĞUN EVİ BEN YAPTIM'

Gazeteci Zeynep Kuray'ın kamerasına yansıyan görüntülerde; Şişli'de ablukaya alınan inşaat işçisi Mustafa Akyol polise, "Niye vuruyorsun ? Ben inşaat işçisiyim oturduğun evi ben yaptım, sana emir verenlerin oturduğu yeri de bugün yasaklanan Taksim'i de ben yaptım" diye sitem etti.

Cevahir AVM önünde gözaltı sorasında polisler kalkanlarla gazetecilerin çekim yapmasını engelledi.

DİSK: TAKSİM'DE 1 MAYISLARI KUTLADIĞIMIZ, EMEĞİN TÜRKİYESİ'Nİ KURACAĞIZ

DİSK'den 'zamları durdurun, ücretleri artırın' yürüyüşü DİSK'den 'zamları durdurun, ücretleri artırın' yürüyüşü

İşçi konfederasyonları temsilcileri ise Taksim Meydanı'na çelenk bırakarak, anmada bulundu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yönetim kuruluyla birlikte Taksim'deki Atatürk anıtına yürüdü. Buraya çelenk koyan Arzu Çerkezoğlu, “Bugün 1 Mayıs. Bugün işçi emekçi sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü. DİSK Yönetim Kurulu olarak çelengimizi bırakmak üzere buradayız. Sizler de biliyorsunuz İstanbul'da bu yıl 1 Mayıs mitingimizi Maltepe Meydanı'nda gerçekleştireceğiz. Birazdan hep beraber oraya gideceğiz. 1 Mayıs meydanı, Taksim meydanıdır. Yıllarca 1 Mayıs'ın ve Taksim'in özgürleştirilmesi için uzun mücadeleler verdik. 2010, 2011 ve 2012 yıllarında sadece Türkiye'nin değil dünyanın en büyük 1 Mayısını yaptık bu meydanda. Taksim'de 1 Mayısları yaptığımız, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, barışın, kardeşliğin, emeğin Türkiyesi'ni kuracağız" dedi.


Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberinde temsilciler de Kazancı Yokuşu'na gelerek, 1 Mayıs 1977'deki olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu'na karanfil bıraktı. Gruptakiler daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geçerek buraya çelenk sundu.
Hak-İş bu yıl meydanlarda kutlama yapmama kararı almıştı.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ: EMEK DÜŞMANI POLİTİKALARA KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu da Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakırken, Genel Başkanı Mehmet Balık, bu yıl 1 Mayıs'ın AK Parti iktidarının sosyal, kültürel ve ekonomik sömürüsünün en üst noktaya ulaştığı döneme denk geldiğini söyledi."Emperyalist-kapitalist sistem ve AKP iktidarı kol kola girerek, işçi sınıfının uluslararası dayanışmasını önlemek amacıyla sarı sendikacılığı örgütlemektedir" diyen Balık "Siyasi iktidarın dayatmalarıyla örgütsüz, güvencesiz, korumasız ve güvenliksiz bırakılan iş yerlerinde yaşanan iş cinayetlerinde büyük artış var. Milyonlarca işçi ölümün kucağında çalışma koşullarına terk edilmektedir. Kamu emekçilerinin ise 4688 sayılı sahte sendika yasasıyla eli kolu bağlanmıştır. Tüm emekçilerle birlikte yurdun her yerinden sesleniyoruz. Emek ve cumhuriyet düşmanı politikalarına, iş güvencesinin kaldırılması girişimlerine, taşeron, esnek ve kuralsız çalıştırmaya, iş cinayetlerine, ırkçı, gerici ve bölücü eğitim sistemine, özelleştirme ve yerelleştirmeye karşı çıkmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

ÇHD AÇIKLAMA YAPTI

Çağdaş Hukukçular Derneği'den (ÇHD) yapılan son bilgilendirmede, “Devrimci Hareket, Mücadele Birliği ve Devrimci Parti’den çok sayıda gözaltı var. Uğurcan Gün ile Halil Yakut isimli 2 kişi Taksim Meydan’ından gözaltına alındılar. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen İnşaat-İş ve Enerji-Sen işçileri gözaltına alındı. 9 işçi gözaltında.  Emeğin Gücü’nden 2 kişi de Cevahir önünden gözaltına alındı. Devrimci Hareket ve Devrimci Gençlik Dernekleri’nden toplam 26 kişinin gözaltına alındığı bilgisini aldık. Bu sırada çekim yapan Gazete Yolculuk  muhabiri Buse Söğütlü’nün de gözaltına alındığını öğrendik.  Cevahir AVM önünden, Emeğin Gücü ve Kataşsen üyesi 8 işçinin gözaltı bilgisi geldi. Sabah saatlerinden itbaren gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için Bayrampaşa hastanesine götürülüyor. Avukat arkadaşlarımız, hastanede otobüs içinde müvekkillerimize işkence ve taciz uygulandığını bildirdi. Bir müvekkilin omzu çıkmış" denildi. 

Bilgilendirmede şunlar kaydedildi: 

"Meslektaşlarımızı hastaneye çağırıyoruz. Basından gördüğümüz HKP gözaltıları ile birlikte toplam yaklaşık gözaltı sayısının 130 olduğunu söyleyebiliriz. Gözaltıların büyük kısmının sağlık kontrolü ardından Vatan Emniyet'e getirilmesini bekliyoruz. Ancak öncesinde Bayrampaşa hastanesinde avukat desteğine ihtiyacımız var" (