Duygu Delen Davası: ATK'nın bir sayfalık raporu yetersiz bulundu

Antep’te şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’in ölümüne dair Mehmet Kaplan’ın yargılandığı davada, ATK Genel Kurulu’ndan istenen psikolojik otopsi raporunun beklenmesine karar verildi.


Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde 13 Ağustos 2020 tarihinde 17 yaşındaki Duygu Delen’in şüpheli ölümüne ilişkin tutuklu sanık Mehmet Kaplan hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması Antep 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Kaplan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılırken, Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut ile Delen ailesi avukatları Mehmet Balcı ve Ömer Faruk Akan hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Duygu’nun babası Bülent Delen, sanık Mehmet Kaplan’ın tutukluluk halinin devamını talep etti. Ardından söz alan Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı, dosyaya şuana kadar 5 raporun eklendiğini söyledi.

Adli Tıp Kurumu (ATK) 1’inci İhtisas Kurulu’nun düzenlediği ve bugün dosyaya eklenen rapora dikkat çeken Balcı, psikolojik otopsisinin yapılmasını talep ettiklerini, ancak eksik olduğunu belirterek, “Böyle bir raporda hazırlanabilir. Biz Mehmet Kaplan’ın Duygu’yu öldürdüğünü düşünüyoruz. Sanığın tutukluluk hali devam etmelidir” ifadelerini kullandı.

Ailenin bir diğer avukatı Ömer Faruk Akan ise sanık Kaplan’ın olay anında aşağıya inmeden önce 31 saniyelik bir telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “Düşme görüntüsünün incelenmesini talep ediyoruz. O kısım da bir montaj yapılmış olabilir” dedi.

Sonrasında konuşan sanık Kaplan, adil bir yargılama yapılmadığını öne sürerek, görüntülerin incelenmesini istedi.

Kaplan’ın avukatı Enes Akbulut’ta bugün eklenen ATK raporuna değinerek, “Duygu düşerken canlıysa, aşağıya atıldıysa, çığlık atıp yardım istemesi gerekiyor. Karşı taraf her rapor geldiğinde farklı bir yöne çekti. ATK’den gelen raporda vücutta oluşan ekimozların düşmeye bağlı olduğu tescillendi. Şuanda müvekkilimin tutuklu olmasını gerektiren bir durum yok” diye konuştu.

Savunma ve avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, ATK Genel Kurulu’ndan istenen psikolojik otopsi raporunun beklenmesine ve sanık Kaplan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 24 Aralık 2021’e erteledi.

Ne olmuştu?

13 Ağustos 2020’de, 5 katlı apartmanın 4’üncü katından şüpheli şekilde düşen lise öğrencisi 17 yaşındaki Duygu Delen, hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan gözaltına alınarak “kasten öldürme”, “cinsel istismar”, “hakaret” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Hakkında, “ağırlaştırılmış müebbet” ve 32 yıla kadar hapis cezası istenen Mehmet Kaplan’ın yargılanması devam ederken 6’ncı duruşmada sanık Kaplan, ev hapsi kararıyla serbest bırakılmıştı.

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara yaptığı itiraz sonucu Kaplan, yeniden tutuklanmıştı.

BİR SAYFALIK RAPORU  MAHKEME GERİ GÖNDERDİ

Antep’te şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’in ölümüne dair hazırlanan ATK raporunda, kadının düşmeden önce hayatta olduğu belirtildi.

Duruşma öncesi Adli Tıp Kurumu (ATK) 1’inci İhtisas Kurulu’nun düzenlediği rapor dosyaya eklendi. Davaya ilişkin 4’üncü duruşmada mahkemenin ATK Genel Kurulu’ndan istediği “Delen’in düştüğü anda canlı olup olmadığı, kollarındaki izlerin önceden oluşup oluşmadığı ve müdahale ile düşüp düşmediği konusundaki” talebe karşı, ATK 1’inci İhtisas Kurulu bir sayfalık rapor gönderdi.

Raporda, Delen’in düşme anında hayatta olduğu belirtilirken, kolda ve bacakta tespit edilen ekimozların zemine çarpmayla oluşabilecek nitelikte olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca zeminde tespit edilen kan örneklerinin tamamının Mehmet Kaplan’a ait olduğu belirtildi. Diğer talepler için ise tıbben yanıt verilemeyeceği öne sürüldü.

Mahkeme heyeti, raporu ATK Genel Kurulu’nun değerlendirmesi talebiyle geri gönderdi.
(Ajanslar)

Yorumlar:

Yorum Yaz