Ekonominin kitabı: Dolar/TL 10.200, çeyrek altın bin lirayı aştı

Türk lirası dolar karşısında tarihi dip seviyeyi görürken, çeyrek altın bin lira barajını da aştı. Kripto para birimleri ise geçen haftaki rekor seviyelerinden ardından hızlı düşüşünü sürdürüyor.


AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonominin kitabını yazdık" sözlerinden sonra, döviizde ve altında hareketlilik sürmeye devam etti.  Dolar bu sabah 10,20 lira seviyesini görerek yeni bir tarihi rekora imza attı. Dün kapanışı 10,03 liradan yapan doların, ocak ayından bu yana TL karşısındaki değer artışı yüzde 27'yi buldu.

Euro ise 11. 60 lirayı yokladı.Euro dün piyasa kapanışında 11,47 liraydı. 

Döviz kurlarındaki artış günlük yaşama zam yağmuru olarak yağmaya da devam ediyor. Son olarak dün akşam şekere yüzde 25, LPG litre fiyatına ise 25 kuruş zam yapıldı. 

Kripto para birimleri son bir haftadır düşüşte

Geçen hafta 68 bin dolarla rekor seviyeyi gören en büyük hacimli kripto para birimi Bitcoin bu sabah 60 bin 871 dolardan işlem gördü. Bitcoin'deki son bir haftaki düşüş yüzde 10'lara yaklaştı. Ethereum 4700 dolar seviyesinden 4340 dolara geriledi.

Uzmanlar, yaşanan düşüşte, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun BTC madenciliğine yönelik ilave adımlarda kararlı olduğu mesajlarının etkili olabileceğini söylüyor.

NDRC sözcüsü Meng Wei düzenlediği basın toplantısında, Bitcoin'in endüstriyel gelişime ve bilimsel ilerlemeye faydası olmadığını belirterek "Bitcoin sadece yüksek enerji tüketimine ve karbon emisyonuna yol açıyor" ifadesini kullandı.

Çeyrek altın bin lira seviyesini aştı

Öte yandan iç piyasada altın fiyatları da rekor üstüne rekor kırıyor. Gram altın 609 liradan, çeyrek altın 1018 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise 1864 dolar.
(KAZETE EKONOMİ SERVİSİ)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz