KA.DER: Muhalefet partileri de kadını yok sayıyor

Kadınsız bir siyaset, halkın tamamının talep ve ihtiyaçlarını temsil edemeyeceğine dikkati çeken Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), muhalefet ittifakının kadının taleplerini görmezden gelmesine tepki gösterdi.


KA.DER yaptığı yazılı açıklamada,13 Kasım 2021 tarihinde Halk TV'de Suat Toktaş'ın sunduğu Gündem Özel programında  güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelen muhalefet partilerinin temsilcileririnin iktidarın değişimi durumunda demokrasi ve adaletin tesisine yönelik nasıl bir yol haritası izleyecekleri üzerine konuştuklarını hatırlattı.  Ancak bu programda,6 muhalefet partisi temsilciler arasında tek bir kadın siyasetçnin bile olmayışının, bu partilerin kadına bakışının bir göstergesi olarak kabul ettiklerini ifade eden KA.DER açıklamasında "Öyle ki, Gelecek Partisi'nin ilkeler metnini yazan anayasa profesörü Serap Yazıcı'nın dahi bu grupta yer almadığını görüyoruz. KA.DER olarak bu tabloyu, Türkiye'nin hem bugünü hem geleceği için son derece vahim buluyoruz. Bu tablo ancak, bahsedilen demokratik değerleri içselleştirememenin bir sonucu olabilir. Adeta kadınlara "Siz susun, ciddi konulardan yalnızca biz anlarız" demektir." ifadelerine yer verdi.

Kadınsız bir siyasetin halkın tamamının talep ve ihtiyaçlarını temsil edemeyeceğini ve kadın deneyimi ve bakış açısı olmadan üretilen çözümler yetersiz kalmaya mahkum olduğununu kaydeden KA.DER açıklamasının devamında şu görüşlerie yer verdi:

"Biz bu masalların demokrasi getirmeyeceğini biliyor ve muhalefet partilerine soruyoruz: Siz yanlışınızı ne zaman fark edeceksiniz? Görüşmelerinizde, muhalefet olarak belirlediğiniz ortak ilkelerinizde eşit temsil konusuna ne zaman yer vereceksiniz?

Bunun yanı sıra, televizyonlardaki siyasi tartışma programlarında kadın ile erkek uzmanların temsili arasındaki fark bir uçurum boyutunda. Oysa ele alınan tüm konularda alanında yetkin çok sayıda kadın uzman mevcut. Kanalların genel yayın yönetmenlerine bu eşitsizliği bozma ve kadınları görünür kılma noktasında büyük sorumluluk düşüyor."
(KAZETE Haber Merkezi)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz