Ekim ayında 18 kadın katledildi, 19 kadının ölümü ise şüpheli

2021 Ekim ayında erkekler tarafından 18 kadın öldürüldü, 19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.


2010 yılındarn beri, kadın ölümlerini  aylık olarak raporlayan kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Ekim ayı raporunu açıkladı. 

12 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü belirlenemedi

KCDP'nin bugün açıkladığı Ekim ayı verilerine göre, Ekim'de 18 kadın cinayeti işlendi, 19 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Öldürülen 18 kadından 12’sinin hangi bahaneyle öldürüldüğü  saptanamadı. 6’ kadın da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü.

Raporda  12 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün saptanamaması ile ilgili olarak , "bu durum  kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor." ifadelerine yer verildi.
Raporda diğer ayrıntılar şöyle. 

İllere göre Ekim ayının kadın cinayetleri verileri 

Raporda öldürülen ve ölümleri şüpheli olarak kalda geçen kadınların isimleri ise şöyle yer aldı.

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Ekim ayında öldürülen 18 kadının 11’i evli olduğu erkek, 3’ü birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i akrabası tarafından öldürülmüştür. Öldürülen kadınların 1’inin faille olan yakınlığı tespit edilememiştir.

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 13’ü evinde, 2’si arabada, 1’i sokak ortasında, 1’i işyerinde, 1’i avukatlık bürosunda öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 72’si evlerinde öldürüldü. 

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 10’u ateşli silahlarla, 4’ü kesici aletlerle, 2’si darp edilerek, 1’i boğularak 1’i kafasına taşla darbe alarak öldürüldü. 

Kadınların çalışma durumu hala belirlenemiyor

Raporda ayrınca, "öldürülen kadınların 2’si bir işyerinde çalışıyor 1’i herhangi bir iş yerinde çalışmıyor. 15 kadının çalışma durumu bilinememektedir.." denildi.
(kaynak. KCDP internet sitesi)


 

Yorumlar:

Yorum Yaz