Mor Dayanışma'nın #geçinemiyoruz eylemine esnaf tepkisi

#Geçinemiyoruz demek ve devam eden zamlara tepkilerini ortaya koymak için İzmir'de sokağa çıkan Mor Dayanışma Derneği'nin Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylemine bir esnaf tepki gösterdi kadınların üzerine yürüyerek tehdit etti!


Mor Dayanışma Derneği ardı arkası kesilmeyen zamlara tepki göstermek için  Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde  bir araya geldi. Kadınların eylemine  vatandaşlardan da destek gelirken, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki esnaf ve toplanan kadınlar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Gürültüden dolayı müşterilerin rahatsız olduğunu öne süren işletmeci kadınlardan birisinin üzerine yürüyerek tehdit etti. Polisler esnaf ile görüşerek alandan uzaklaştırdı.

“Bir milyondan fazla kadın kayıt dışı çalışıyor”
Kadınların meslek hayatındaki sıkıntılarına dikkat çeken Mor Dayanışma Üyesi Deniz Uslu, “İşgücü içerisindeki her 10 kadından yalnızca 3’ü çalışıyor. 2019 yılında 500 bin kadın ev içi bakım hizmetleri nedeniyle işinden ayrıldı. 12 milyon kadın ise ev işleri nedeniyle çalışma hayatına giremedi. Türkiye’de işsiz kadın sayısı 2014’ten 2019’a yüzde 52 arttı, 2 milyona yaklaştı. 1 milyondan fazla kadın uzun sürelerle ve kayıt dışı çalıştırılıyor. Türkiye’de erkekler, kadınlardan yüzde 8 fazla kazanıyor” diye konuştu.

“Kadınlar tekrar şiddet sarmalına gönderiliyor”
Uslu, yüksek kira fiyatlarına da değinerek, “Kriz ve yoksulluk en sert biçimde hayatlarımızı etkilerken iktidar koalisyonu; patriyarkal, muhafazakâr, homofobik, makbul ‘kadın’ ve ‘aile’ kodlarına dayanan yeni rejimini inşa etmeye çalışmakta. Erkek şiddeti karşısında hayatını yeniden kurmaya çalışan kadınlar sürekli iktidarın ördüğü duvarlara çarpıyor. Artan hayat pahalılığı ve işsizlik yüzünden boşanmakta zorlanan kadınlar şiddet döngüsüne devlet eli ile geri gönderiliyor. Boşanmaların engellenmesi ve nafaka hakkımıza yönelik saldırılar yetmediği gibi özellikle boşanma sürecinde gidecek yeri olmayan ve yüksek kiralar yüzünden ev kiralayamayan kadınlar tekrar şiddet sarmalına gönderiliyor. Ayrıca yüksek kira fiyatları ve yurt bulunamaması yüzünden genç kadınlar ya özel yurtlarda ya da aile evinde yaşamak zorunda kalıyor” dedi.

“Bozuk bir kaset gibi tekrar ediyorlar”
Hem işsizlik hem de barınma sorununa dikkat çeken Uslu, gerçeklerden uzak yalan beyanlarda bulunarak yalanlara devam edildiğini savundu. Uslu, şöyle konuştu:
“Ayrıcalıklı konumlarını kaybetmemek için çırpınan ve işledikleri suçlardan dolayı yargılanacağını bilenler tüm güçleriyle bize bir masal anlatıyor; halimize şükretmemizi, en gelişmiş refah ülkerinden bile iyi durumda olduğumuzu, her şeyin yolunda olduğunu yüzleri kızarmadan bozuk bir kaset gibi tekrar ediyorlar. Onların sözlerine inanacağını sandıkları halk ise en yalın haliyle gerçekleri görüyor! Markete, pazara gittiğinde, evine her fatura geldiğinde, kira günü geldiğinde; inandığı şey iktidarın bu yalanları değil yalın ve sert gerçekler oluyor.” (KAZETE Haber Merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz