Kağıt işçilerinden eylem: Çekçeğime dokunma!'

İstanbul’da polis ve zabıta tarafından çekçekleri elinden alınan kağıt işçileri Bahçelievler Kuleli Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledi.


İstanbul Valiliği'nin kararıyla geçtiğimiz günlerde Ümraniye ve Bakırköy'de 100'e yakın atık toplama depolarına zabıtalar tarafından baskın düzenlenmiş, yapılan bu baskınlarda 240 kağıt toplayıcısı hakkında cezai işlem uygulamıştı.

Kendilerine dönük baskıların sürdüğü kağıt işçileri, Bahçelievler Kuleli Parkı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasının ardından polis işçileri parkın çıkışına kadar takip etti.

'BU SUÇA ORTAK OLMAYIN!'

İstanbul’da valiliğin, emniyetin ve ilçe belediyelerinin yaptığı hukuksuz uygulamalarla suç işlediğini belirten İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Başkanı Mesut Aygün, açıklamada şunları ifade etti:

“Bahçelievler belediyesi, çekçekçi arkadaşlarımızın alın terini dökerek evini geçindirdiği araçları bir bir ellerinden alınmakta, çekçeğini vermek istemeyen arkadaşlarımız darp edilmekte, işkencelere maruz kalmakta ve gözaltına alınmakta. Tüm bunlar, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve belediye kuruluşları tarafından yapılıyor. Buradan tekrar söylüyoruz: İstanbul Valiliği suç işliyor, emniyet suç işliyor, yerel belediyeler suç işliyor. Bu suça ortak olmayın. Bizler bu saldırılar devam ettikçe, her türlü hakkımızı alana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizimle dayanışma içinde olan siyasi partiler, emek ve demokrasi güçleri sayesinde sesimizi Meclis’e kadar duyurduk ve bu rantçı zihniyet sesimizi burada da duymadı. Haklarımızı alana kadar, çekçeklerimize dokunmayacakları noktaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Açıklamanın ardından işçiler, “Ekmeğim çekçekte, çekçeğime dokunma” sloganları attı.
(İleri Haber)

 

Yorumlar:

Yorum Yaz