Eylül'de erkekler 23 kadın öldürdü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Eylül raporuna göre; 26 kadın cinayeti yaşandı, 19 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.


2010 yılından itibaren kadın cinayeti verilerini kamuoyuna açıklayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) kadın cinayetlerine ilişkin Eylül 2021 Raporu'nu bugün internet sitesinde yayımladı. Rapora göre geçen ay 26 kadın cinayeti yaşandı, 19 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.


26 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 2’si babası, 2’si oğlu, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i akrabası tarafından öldürüldü.


Raporda "Öldürülen 26 kadından 16’sının hangi bahaneyle öldürüldüğü .belirlenemedi.

10’u da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü.

Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü.belirlenmedikçe adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor" denildi.

Eylül ayında öldürülen 26 kadının yaşam mücadelesi hikayeleri

13 yaşındaki Amara Dwla, Şanlıurfa’da yaşadığı evde yanıcı maddeyle yakılmış halde bulundu. Hastaneye kaldırılırken babası Ahmet Mohammed Dwla tarafından işkenceye maruz kaldıktan sonra yakıldığını söyledi. Babasının kendi evliliğine karşı kızını evlendirmek istediği ve küçük çocuğun istememesi sebebiyle bir süredir işkence gördüğü öğrenildi.

Mardin’de yaşayan 61 yaşındaki Emine Pulent koronavirüs tedbirleri gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilen evli olduğu Abdulkadir Pulent tarafından götürüldüğü üzüm bağında bıçakla boğazı kesilerek öldürüldü.

Kırşehir’de yaşayan S.Ö. evli olduğu B.Ö. tarafından tabancayla vuruldu. Ağır yaralanan kadın 4 gün süren yaşam mücadelesinin ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

İstanbul’da yaşayan 23 yaşındaki bir çocuk annesi Eda Aydoğan evli olduğu Abdullah Aydoğan tarafından evinde başından silahla vurularak öldürüldü. 

Kahramanmaraş’ta yaşayan 45 yaşındaki Mercan B. bilinmeyen bir nedenle, evli olduğu erkeğin erkek kardeşi H.B. ile tartışmaya başladı. Tartışma sırasında H.B. yanında taşıdığı tabancayı çıkararak  Mercan B.’yi öldürdü.

Düzce’de yaşayan 19 yaşındaki Özlem Kılıç boşanma aşamasında olduğu Hasan Kılıç tarafından barışma teklifini kabul etmediği bahanesiyle öldürüldü. Bir süre önce evi terk ederek annesi Gülfidan Key'in evine yerleşen ve boşanma davası açan Özlem Kılıç’ı öldürüp annesini de ağır yaralayan failin yakalanması için çalışma başlatıldı.

İstanbul’da yaşayan 80 yaşındaki Yüksel Sevinç oğlu Haluk Sevinç tarafından evinde defalarca bıçaklanıp boğazı kesilerek öldürüldü. Haluk Sevinç'in daha önce de bir kişiyi bıçakladığı için cezaevine girdiği, yakın bir zamanda tahliye edildiği öğrenildi.

Tokat’ta yaşayan iki çocuk annesi Kadriye Alper için evli olduğu Murat Alper kayıp ihbarında bulunmuştu. Birkaç gün sonra Kadriye Alper’in telefonundan yakınlarına “iyiyim” mesajı atınca gözaltına alınan fail Kadriye Alper’i öldürüp hafriyat alanına gömdüğünü itiraf etti.

İstanbul’da yaşayan Afganistan uyruklu 28 yaşındaki Fatıma Haydari eskiden evli olduğu Mehmet T. tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Diyarbakır’da yaşayan 24 yaşındaki Gurbet Fida evli olduğu Ali Fida tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Aralarında bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktığı failin bunun üzerine Gurbet Fida’yı öldürdüğü ve ardından teslim olduğu öğrenildi.

Zonguldak’ta yaşayan bir çocuk annesi 28 yaşındaki Gülten Yankın boşanma aşamasında olduğu Emrah Yankın tarafından evinde av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Fail "Eşinizi neden vurdunuz?" sorusuna "Boşanmak istedi o yüzden. Çok sevdim ben onu, gururuma yediremedim ve ayrılmak istedi" dedi.

Çanakkale’de yaşayan 66 yaşındaki Nermin Güler aynı apartmanda yaşayan 35 yaşındaki oğlu Kamil Güler tarafından başına keserle vurularak öldürüldü.

27 Nisan 2020'de Osmaniye’de yatak odasının penceresinden düşen Naime Özbulat Taş ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Naime Ozbulat’ın olaydan 2 ay önce evlendiği Aşkın Taş tarafından önce şiddet gördüğü, ardından da yatak odası penceresinden atılarak öldürüldüğü ortaya çıktı. Mahkeme heyeti, sanık Aşkın Taş'ın kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına, eylemin niteliği, fiilin işleniş biçimi, sanığın  fiilden sonraki davranışları ve pişmanlık göstermemesi nedeniyle  cezasından takdiri indirim yapılmasına yer olmadığına hükmetti.

Kayseri’de yaşayan 34 yaşındaki Şura Asena Altıntaş birlikte oldukları iddia edilen Şükrü Teke tarafından evinin oturma odasındaki pencereden atıldı. Ağır yaralanan kadın 7 günlük yaşam mücadelesi ardından hayatını kaybetti. Failin 2 ayrı suçtan arandığı öğrenildi.

İstanbul’da yaşayan 33 yaşındaki Filiz Akgöz birlikte olduğu Oktay Konak tarafından kıskançlık bahanesiyle evinde bıçaklanarak öldürüldü. Fail verdiği ilk ifadesinde; "Tartışma alevlenince elince bıçak vardı. Sakinleştirmeye çalıştım bıçağı karnına sapladı. Yarasına tampon yaparak 112'yi aradım." dedi. Akgöz'ün, geçtiğimiz mayıs ayında, kasten yaralama ve tehdit suçlamasıyla Konak hakkında Aile içi Kadına Şiddet Büro Amirliği'ne başvurduğu, Konak'a bir ay uzaklaştırma verildiği ortaya çıktı.

Giresun’da yaşayan 43 yaşındaki Şennur Çetin evli olduğu Murat Çetin tarafından evinde tabancayla vurularak öldürüldü. Failin askerden yeni gelen ve olay sırasında evde olan oğlundan helallik istediği, ardından da aynı tabancayla kendisini vurarak hayatını sonlandırdığı ortaya çıktı.

Adana’da yaşayan 35 yaşındaki 3 çocuk annesi Tuğba Dursun evli olduğu Burhan Dursun tarafından evinde, çocuklarının gözü önünde, kıskançlık bahanesiyle defalarca bıçaklanarak öldürüldü. 

İstanbul’da yaşayan 17 yaşındaki Gülseren Mamuş birlikte olduğu Suat Ö. tarafından evinde, kıskançlık bahanesiyle, başından tabancayla vuruldu. Tabancayı camdan dışarıya atan fail intihar süsü vermek için ağır yaralı eşi Gülseren Mamuş’u kucağına alarak dışarıya çıktı, yoldan geçen birini durdurup bindiği aracıyla hastaneye götürdü. Ancak olay sırasında evdeki 6 aylık bebeklerine bakan kuzeni sayesinde cinayet ortaya çıktı. 

Mersin’de yaşayan 39 yaşındaki iki çocuk annesi Fatma Karataş boşanma aşamasında olduğu ve ayrı yaşadığı Özkan Karataş tarafından, kız kardeşinin evinde, tabancayla öldürüldü. Henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan tartışma sonucu Özkan Karataş, yanında getirdiği tabancayla Fatma Karataş ve kardeşi Özge Kösteri’ye ateş açtı. İki kız kardeş kanlar içinde yığılırken Özkan Karataş, aynı silahla intihar girişiminde bulundu. Ağır yaralanan Özge Kösteri hastaneye kaldırıldı.

Kocaeli’de yaşayan 23 yaşındaki bir çocuk annesi Hatice Senem evli olduğu Mehmet Senem tarafından evinde, başına sert bir cisimle vurularak öldürüldü. Fail ifadesinde, eşiyle geçinemediklerini, sürekli tartıştıklarını, son tartışmalarında eline aldığı sert cisimle başına vurduğunu ancak kaç kez vurduğunu hatırlamadığını söyledi.

İstanbul’da yaşayan 35 yaşındaki bir çocuk annesi Nurgül Altıntaş birlikte olduğu erkek tarafından tabancayla öldürüldü. Bekçi olduğu öğrenilen failin ismi açıklanmadı. Altıntaş’ın akrabası “Devlet görevlisi, benim güvenliğimi korumakla mükellef olan birisi bunu nasıl yapabiliyor? Evlilik hazırlığı yapıyorlardı ama çocuğun ailesi karşı çıkıyordu” dedi. 

İstanbul’da yaşayan 28 yaşındaki Melike Can evli olduğu Sebahattin Can tarafından çocuğunun gözü önünde, evinde boğularak öldürüldü. İşlediği cinayeti annesini arayarak haber veren fail, ardından sitenin bahçesine inerek etraftakilere “Eşimi öldürdüm polisi arayın.” diye bağırdı.

Muğla’da bir otelde tatil yapan Rus uyruklu 51 yaşındaki Tatyana Fedorova birlikte olduğu İ.S. tarafından kafasına içki şişesi vurularak öldürüldü. 

Hatay’da yaşayan 41 yaşındaki Aynur Mert ve 16 yaşındaki kızı Aleyna Mert, evli olduğu eski uzman çavuş Turgay Mert tarafından boğularak öldürüldü. Fail önce tartışma yaşadığı Aynur Mert’i öldürdüğünü belirtirken "Sonra eve gelen oğluma ilaçlı ayran içirmek istedim. ‘Baba bu acı’ diyerek içmek istemedi. Ben de boğdum. En son eve gelen kızımı da boğdum" dedi.

Tekirdağ’da yaşayan 30 yaşındaki Nazlı Koldaguç, birlikte olduğu erkek Serkan İ. tarafından, bir arazide bıçaklanarak öldürüldü.

 

*Raporumuz:Her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinde davalar, yeni yaşanan olaylar ve kadın hareketine dair ayrıntılar yer almaktadır. Bizler, basına yansıyan haberleri ve doğrudan bize gelen başvuruları derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Kadın Cinayeti raporumuzu Femicide kavramına göre ele alıyor, bir araya getiriyor ve değerlendiriyoruz. Yani Femicide kavramına göre; “embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın cinsiyetteki insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu cinayetlerde, saldırıya uğrayan şey kadın kimliğidir.”

(Kaynak: KCDP)

Yorumlar:

Yorum Yaz